Vi bruger cookies!

stiften.dk bruger cookies til at give dig en god oplevelse og til at indsamle statistik, der kan være med til at forbedre brugeroplevelsen. Hvis du klikker på et link på www.stiften.dk, accepterer du samtidig vores cookiepolitik. Læs mere


Håndbold trupper 2011-2012


Håndbold trupper 2011-2012

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Håndbold trupper 2011-2012

2. division mænd

Viby

Trup: Hans Jensen, Anders Pind, Christian Bille, Mikkel Bro, Søren Hansen, Martin Bo, Jes Nissen, Rasmus Vibe, Jakob Thomsen, Mike Mortensen, Anders Dalsgaard, Mikkel Møller, Søren Ernst, Klaus Hansen, Lasse Leth, Jonas Corneliussen, Dennis Gade, Klaus Lykke, Morten Andersen, Christian Just, Jakob Lauridsen

Tilgang: Hans Jensen (Skovbakken), Anders Pind (Skjern), Christian Bille (Gråsten), Mikkel Bro (Tommerup), Søren Hansen (comeback), Martin Bo (Norge)

Afgang: Rene Lund, Søren Vestergaard, Kenneth Backmann (alle skadet), Klaus Thomsen (træner i Galten), Troels Stavsbo (Frederikshavn)

Træner: Brian Laursen

AGF

Trup: Per Toft, Martin Nørlund, Jacob Haldrup, Bjarke Strand, Kim Johannsen, Morten Ronald, Jonas Daugaard, Jesper Baunsgaard, Martin Lundsgaard, Kasper Bohmann, Kasper Holme, Mikkel Haaning, Danny Jensen, Michael Sørensen, Steffen Jørgensen, Kristian Ulriksen, Jacob Dam, Jacob Laursen, Christian Samuel, Anders Ålkjær, Henrik Rosenkvist, Jens Toft

Tilgang: Per Toft (Aalborg HK), Martin Nørlund (HK Aarhus Nord), Christian Samuel, Mikkel Haaning (begge HRH 74), Anders Ålkjær (Frederikshavn), Henrik Rosenkvist (Stord), Jens Toft (Vejle), Morten Ronald (Rækker Mølle)

Afgang: Niels Guldborg, Rasmus Larsen (begge Vejle), Ruben Knudsen (ukendt), Thomas Johansen (HRH 74), Martin Hangaard (stoppet)

Træner: Bo Mikkelsen

Skovbakken

Trup: Henrik Tomasen, Kasper Nissen, Kenneth Madsen, Mikkel Busk, Daniel Sindahl, Ras Johansen, Rasmus Barslund, Jesper Thomsen, Rasmus Gammelgaard, Christian Toft, Magnus Andersen, Per Kristensen, Jakob Schultz, Jacob Østerby, Nicolai Klinge, Nikolaj Hagen, Sebastian Skejø, Sune Nørregård, Søren Fisker

Tilgang: Henrik Tomasen (CIF), Kasper Nissen, Per Kristensen (Team Tvis Holstebro), Mikkel Busk (Team Vesthimmerland), Rasmus Barslund, Jesper Thomsen, Søren Fisker (alle HK Aarhus Nord), Nicolai Klinge (HC Midtjylland), Sebastian Skejø (Viborg HK)

Afgang: Mads Bruus (GOG)

Træner: Tommy Larsen

2. division kvinder

Hadsten

Trup: Trine Overgaard, Anne-Kathrine Østergaard, Tina Rytter, Louise Duus Jacobsen, Maria Visnes, Janeli Patrail, Mai-Britt Nielsen, Louise Malling, Camilla Syrstad, Louise Syrstad, Camilla Hviid, Sofie Kornum, Majbritt Dalsgaard, Naja Larsen

Tilgang: Trine Overgaard (AGF), Anne-Kathrine Østergaard (Team Tvis Holstebro), Tina Rytter, Louise Duus Jacobsen, Mai-Britt Nielsen (alle Brabrand), Maria Visnes (Norge), Janeli Patrail (Estland), Louise Malling (Hornbæk)

Afgang: Sanne Sejr, Denisia Chandrakumaran, Lise Jensen (alle ukendt), Heidi Jensen (Brit. Ol-hold)

Træner: Daniel Grønhøj Hansen

Brabrand

Trup: Annette Dalgaard, Anne Sofie Bruhn, Bjørg Boe Møller, Camilla Molle, Emma Dienæs, Karen Tamraz, Line Larsen, Lisa Kristensen, Louise Bundgaard Hansen, Louise Dalsgaard, Louise Nielsen, Louise Krag, Natacha B. Rasmusssen, Malene Friis Vesterby, Maria Østergaard Jensen, Pernille B. Callesen, Stine Aagaard, Sofie Clausen

Tilgang: Annette Dalgaard (JAI), Anne Sofie Bruhn (HK Egense), Emma Dienæs (Vendsyssel), Louise Dalsgaard (Hobro), Louise Nielsen (Gødvad), Louise Krag (KIF), Pernille B. Callesen (Bov IF), Sofie Clausen (Tarm)

Afgang: Tina Rytter, Louise Jakobsen, Mai-Britt Nielsen (alle Hadsten), Anette Mikkelsen (USA studieophold), Angela Dolder (Bundesligaen Tyskland), Iben Krogh (Vendsyssel), Line Knudsen (gravid), Maja Hentze, Anne Sophie Friis (begge AGF)

Træner: Peter Conrad

JAI

Trup: Tina Skovbo, Rikke Kjær Pedersen, Sabina Simonsen, Rikke Thomsen, Trine Mayland Olsen, Sidse Marie Jørgensen, Signe Møller, Marianne W. Andersen, Julia Mogensen, Lise Hvass, Rakul Augustinussen, Ruth Moor Heen

Tilgang: Julia Mogensen (Odder), Lise Hvass (AIA/Tranbjerg), Rakul Augustinussen, Ruth Moor Heen (begge Færøerne)

Afgang: Anne Fisker (stoppet), Anette Lauridsen (Brabrand), Trine Pedersen (gravid)

Trænere: Kim Møller, Martin Schrøder

Odder

Trup: Marianne Pedersen, Tanja Rosen, Charlotte Mikkelsen, Zenia Harpsøe, Line Sewerin, Sandra Paegle, Sofie Herschind, Ramona Szabo, Bettina Knudsen, Lea Povlsgaard, Camilla Elkjær, Mia Forsberg, Stine Bundgaard, Josefine Stafren, Sofie Laumann, Laura Sulbæk

Tilgang: Charlotte Mikkelsen, Stine Bundgaard (begge AIA/Tranbjerg), Josefine Stafren, Sofie Laumann (begge Viby), Laura Sulbæk (Frederikshavn)

Afgang: Mie Olesen (korsbåndsskadet), Dorthe Søndergaard (træner), Julia Mogensen (JAI), Stine Qvist (ukendt), Mathilde Sand (stoppet)

Trænere: Jesper D. Pedersen, Dorthe Søndergaard

Viby

Trup: Lene Aggerholm, Catrine Christensen, Ane Bjerg, Anitha Jacobsen, Lea Halsboe, Calorine Lindberg Petersen, Pernille Jensen, Anne Smidt, Kathrine Leth, Jeanette Lauridsen, Stine Ibsen, Sofie Juhl, Trine Bur Andersen, Denisia Chandra

Tilgang: Lene Aggerholm (SK Aarhus), Trine Bur Andersen (Tarm-Foersum), Denisia Chandra (Hadsten)

Afgang: Josefine Stafren, Sofie Laumann (begge Odder), Ninna Poulsen (stoppet), Malene Vissing (AGF),

Trænere; Lone Mathisen, Jacob Friis, Per Pedersen

3. division mænd

Hasle KFUM

Michael Mehlsen, Peter Madsen, Jonas Kristensen, Anders Ellgaard, Morten Kristensen, Thomas Meldgaard, Bjarne Christensen, Mikael Mathiesen, Mads Møller, Mikkel Alstrup, Dennis Arnsbæk, Jakob Frandsen, Torsten Krogh, Keld Allan Nielsen, Peter Mathiesen, Michael Jensen, Søren Bæk, Nikolaj Lynggaard Poulsen, Søren Qvist Henriksen, Rasmus Friis

Tilgang: Peter Mathiesen (Tvis), Michael Jensen, Søren Bæk (begge Stoholm), Nikolaj Poulsen (Skive)

Afgang: Ingen

Træner: Uffe Bjerregaard

Nr. Djurs

Trup: Klaus Allermann, Stefan Solberg, Henning Poulsen, Kasper Jespersen, Dennis Johansen, Anders Olsen, Kurt Sørensen, Martin Jensen, Kenneth Kristensen, Jesper Kurtzmann, Andreas Aagaard, Anders Glerup, Simon Zacher, Frederik Larsen, Kasper Andersen, Martin Fiig, Rene Høyer, Simon Østergaard,

Tilgang: Simon Zacher, Frederik Larsen, Kasper Andersen (alle oprykkede ynglinge), Martin Fiig (ÅHG), Rene Høyer (comeback), Simon Østergaard (Randers HH U-18)

Afgang: Henrik Elkjær (skadet), Henrik Pedersen (skadet)

Trænere: Per Thomsen, Karsten Andersen

Søften

Trup: Jakob Skov, Bjarke Brund, Kasper Agesen, Brian Munk, Thomas Nørgaard, Henrik Poulsen, Simon Skjøde, Niels Kudsk, Jakob Toft, Rasmus Lundgaard, Rasmus Risom, Tore Knudsen, Andreas Bennedsen, Nicklas Vestergård

Afgang: Morten Olesen (stoppet), Christian Nymann (trapper ned), Jesper Dahl, Kasper Madsen (begge andetholdet)

Tilgang: Rasmus Lundgaard, Rasmus Risom (begge Århus Håndbold U18), Tore Knudsen, Andreas Bennedsen, Nicklas Vestergård (alle Skovbakken U18)

Træner: Michael Petersen

Todbj./Mejlby/Skødstrup (TMS)

Trup: Gert Bjerregaard, Christian Kamp, Anders Madsen, Sonni Madsen, Jesper Hald, Jes Jensen, Henrik Just, Erik Møller, Tue Iversen, Niklas Lau, Flemming Lykke, Anders Kalstrup, Torben Schou, Hans Jørn Hansen, Patrick Fürstenberg

Tilgang: Sonni Madsen (comeback), Jesper Hald, Jes Jensen (begge HK Aarhus Nord)

Afgang: Ingen

Træner: Patrick Fürstenberg (spillende)

Åstrup/Hammelev/Grenaa

Trup: Jens Olsen, Florian Wichert, Kenneth Jørgensen, Mikkel Due, Mikkel Juhl, Kristoffer Hovgaard, Morten Pedersen, Carsten Sander, Alf Sørensen, Jacob Sørensen, Jacob Wiil, Jannek de Place, Tyrell Johnston, Benjamin Johansen, Christian Grouleff, Morten Bruun, Mathias Siig, Emil Blok

Tilgang: Kenneth Jørgensen (Stoholm), Tyrell Johnston (Canada)

Afgang: Bryan Mathews (Mors Thy), Rasmus Thrane, Benjamin Hus (begge Randers HH), Nikolaj Blæsild (stoppet), Peter Hjort, Thodi (Kenya), Kristian Larsen (skadet)

Træner: Torben de Place

JAI

Trup: Anders Bejder, Frederik Bang, Jacob Julian Bjerrum Petersen, Jesper Falkesgaard Hansen, Kasper Jakobsen, Mark Holst Pedersen, Martin Schrøder, Miki Johnsen, Ole Jørgensen, Rasmus Hansen, Simon Morel, Steffen Rask Hansen, Stig Djernes, Søren Papendick Johansen, Thorkild Rødskov Jensen, Thomas Hansen, Mikkel Frostholm

Tilgang: Thomas Hansen (BSV), Simon Morel (Brabrand), Miki Johnsen (Brønderslev), Frederik Bang (AGF)

Afgang: Anders Olsen (København)

Trænere: Jens Heide, Dan Kristensen

HK Aarhus Nord

Trup: Alexander Glavind, Rene Bech, Mikkel Andersen, Michael Khuri, Thomas Hansen, Mads Vestergaard, Anders Møldrup, Casper Krarup, Jens Viborg, Patrick Westergaard, Joachim Trend, Thomas Laage, Nicholas Bennike, Morten Jansen, Jeppe Smollerup

Tilgang: Michael Khuri, Nicholas Bennike, Morten Jansen, Jeppe Smollerup (alle comeback), Joachim Trend, Thomas Laage (begge Århus Håndbold U18), Mads Vestergaard, Anders Møldrup, Casper Krarup, Jens Viborg, Patrick Westergaard, Alexander Glavind (alle fra 2. holdet)

Afgang: Jesper Hald (TMS), Martin Nørlund (AGF), Mark Hawkins (Island), Mads Kornum Petersen (stoppet på grund af skade), Rasmus Barslund, Søren Fisker (begge Skovbakken)

Trænere: Jesper Petersen, Jacob Svejstrup

3. division kvinder

Åstrup/Hammelev

Trup: Carina Kruse, Susanne Møller, Line Kromand, Lene Nielsen, Malene Therkildsen, Mia Schnoor, Sacha Eriksen, Kathrine Hougaard, Celine Poulsen, Annesofie Sørensen, Tanja Skovgaard, Trine Spliid, Nicole Sørensen, Julie Skjold, Heidi Schumacher, Sisse Poulsen, Susan Palmer

Tilgang: Mia Schnoor, Heidi Schumacher (begge Kvik/Ramten)

Afgang: Majken Kromand (skadet)

Træner: Erik Flak

HEI

Trup: Vicki Graulund, Line Gregersen, Mette Strømkjær, Stine Christoffersen, Sara Hejgaard, Pauline Boel, Line Møller, Merethe Hansen, Gitte Sørensen, Line Søgaard, Albana Bekteshi, Nanna Bachmann, Sabine Sørensen, Mathilde Kahr, Thilde Mogensen, Pernille Olsen

Tilgang: Stine Christoffersen (Stilling/Skanderborg), Pauline Boel (AGF), Albana Bekteshi (Ikast), Mathilde Kahr (Hornslet), Vicki Graulund, Line Gregersen, Line Søgaard, Nanna Bachmann, Thilde Mogensen (alle egne rækker)

Afgang: Elin Møller, Christina Spang, Tanja Høj, Maibritt Simonsen, Kirsten Vestergaard (alle andetholdet)

Trænere: Søren Gorming, Bo Jørgensen

Hasle KFUM

Trup: Malou Stafren, Malene Maarbjerg Rasmussen, Jannie Hylleberg, Mette Vig Østergaard, Maria Vig Østergaard, Rita Nørgaard, Lise Fenger, Rikke Crafack, Lene Bak, Louise Andersen, Line Vestergaard, Jeanette Krog

Afgang: Birgitte Mondrup, Camilla Overgaard, Mette Pedersen, Anne Bligaard, Lise Fræhr (alle stoppet)

Træner: Kristoffer Siig.

Hammel

Trup: Ingen oplysninger

Træner: Jens Nørgaard