Basket

De seneste par uger har budt på et mere end hårdt program for spillerne i Aabyhøj Basket. De seneste fem kampe har budt på to opgør med lokalrivalerne fra Bakken Bears og et med titeludfordrerne fra Svendborg Rabbits. De tre kampe kastede ingen point af sig for Aabyhøj, men der er chance for revanche, når Svendborg Rabbits mandag kommer på besøg i Aabyhøj til den første af to kampe i pokalturneringens semifinale.

»Selv om vi har tabt mange kampe på det seneste, så synes jeg, at vi har haft otte gode perioder af de seneste tolv, vi har spillet. Og så er det første gang siden 2002, at Aabyhøj er i semifinalen i pokalturneringen, så det er vi stolte af, og vi tror også på chancen for at gå videre,« siger Aabyhøjs højtråbende træner, Arnar Gudjonsson.

Men selv om der har været flere gode perioder end dårlige, så er Aabyhøjs islandske træner langt fra tilfreds med det seneste nederlag på 75-73 i TV-kampen mod Horsens IC.

»Vi lavede alt for mange dumme fejl. Det var mange små ting. Nogle gange fulgte vi ikke vores gameplan, og nogle smed vi den væk på vej frem ad banen. Jeg lavede også et par fejldispositioner på sidelinjen, men det har vi glemt nu. Hvis vi skal have en chance mod Svendborg, så skal vi spille de bedste 80 minutter i sæsonen, samtidig med at Svendborg ikke spiller op til deres bedste,« siger Arnar Gudjonsson.

Gæsterne fra Svendborg Rabbits har endnu ikke tabt i sæsonens og er placeret på en klar førsteplads i ligaen, men Aabyhøjs træner mener ikke, at det er helt umuligt at slå kaninerne over to kampe.

»Det kræver selvfølgelig, at vi lægger fejlene bag os. Det er forsvaret, der bliver afgørende mod Svendborg. Vi skal sørge for at stoppe deres overgange, og så skal vi trække tempoet ud af kampen. Vi kommer aldrig til at lukke helt ned for deres offensiv - det er de simpelthen for gode til, men hvis vi kan holde snor i for eksempel en spiller som Mikkel Plannthin, så har vi en chance,« siger Arnar Gudjonsson.

Aabyhøj har fået den bedste start på sæsonen i mange år, og de grønblusede er bedst i midterfelter, der jagter de tre øverste hold.

»Vi har fået bedre spillere i år. Det er den simple forklaring. Vi træner mere og hårdere, men vi har også fået nogle gode spillere ind. Det kan godt være, at vi tidligere har haft spillere med det samme talent, men i år bliver der virkelig arbejdet hårdt for holdet, så vi får det maksimale ud af det,« siger Arnar Gudjonsson.

Han ser Aabyhøj som mindst et top seks hold, men hvis holdet fortsætter den udvikling det er inde i, kan det sagtens blive til mere.

»Vi bliver hele tiden bedre, så det er svært at spå om, hvor vores topniveau er. Vi kan ikke gøre andet end at klø på til træning, og se hvor det fører os hen. Men vi er underdogs mod Svendborg ingen tvivl om det. Både nu og på længere sigt. Vi har slet ikke økonomien eller setuppet til at konkurrere med de store hold, men dermed ikke sagt, at vi ikke kan slå dem! Men det kræver nok en smule held,« siger Arnar Gudjonsson.

Kampen mellen Aabyhøj og Svendborg Rabbits bliver fløjtet i gang mandag klokken 19.00 i Aabyhallen.