Det så sort ud for Århus Håndbold inden lørdagens kamp mod mægtige AG København i Brøndbyhallen. Skadeslisten hos århusianerne er lang, og Erik Veje måtte til kampen mod AG se bort fra firkløveret Mads Lind, Nikolaj Veje, Rasmus Nielsen og Simon Birkefeldt.
Derfor var det en lettet Erik Veje, der gjorde status efter nederlaget på 30-27 lørdag aften.
»Det er en lettelse, fordi vi viste, at vi kunne være med på trods af alle vores skader. Vi starter rigtig skidt og kommer bagud 4-0 lige i starten, hvor Jan Tromle Nielsen heldigvis nupper fire oplagte scoringschancer, ellers havde det set sort ud. Derfra fik vi stabiliseret kampen, og vi var faktisk med hele vejen. Så når vi kigger på det samlede mål om en slutspilsplads og har de næste par kampe in mente, så er jeg en smule lettet,« sagde Erik Veje efter kampen.
Eksplosiv estisk udvikling
Han var godt tilfreds med spillet og at Århus Håndbold kunne være med hele vejen.
»Mikk Pinnonen spiller en rigtig god kamp. Han har virkelig gennemgået en kæmpe udvikling det sidste halve år. Han laver syv kasser i dag og sætter de andre i scene flere gange. Han er dynamisk i sit spil. Da han kom hertil, havde han en masse fysiske kompetencer, men han kommer jo ike fra et udpræget håndboldland, så han har lært spillet helt fra bunden, og det er gået lynhurtigt,« sagde Erik Veje om sin estiske fløj.
Vigtige kampe i vente
Nu venter tre vigtige kampe for Århus Håndbold, der møder Team Tvis, Lemvig-Thyborøn og Aalborg inden nytår. Umiddelbart er både Mads Lind og Simon Birkefeldt til rådighed i de kampe, men Rasmus Nielsen og Nikolaj Veje er færdige for sæsonen.
»Hvis vi kan slippe af sted med fire point for de tre kampe, så ville det ikke være helt dårligt. Vi skal slå Lemvig, og hvis vi så kan tage point fra Tvis eller Aalborg, så er jeg tilfreds,« sagde Erik Veje efter kampen.









































seneste kommentarer