Aarhus

Computerspil er sjovt. Men det kan også være meget andet end ren underholdning. Det kan for eksempel skabe læring, udvikle kreativitet, strategi og æstetisk sans.

Det ønsker bibliotekernes børnesite Palles Gavebod og udviklingsprojektet fra Hovedbiblioteket i Aarhus ”Gaming - når biblioteket spiller med” at markere med den landsdækkende konkurrence »Årets Junior Spiltalent«, der henvender sig til børn i alderen 10-12 år.

Motivation

»Spiludvikling er en kreativ platform på linje med filmproduktion, storytelling, litteratur og billedkunst. Vi vil gerne motivere børnene til at prøve kræfter med spilmediet ikke kun som brugere men også som producenter,« siger projektleder Lisbeth Overgaard Nielsen.

»Når børn selv prøver at skabe de medier, hvad enten vi taler litteratur, film eller spil, de er omgivet af i det daglige, lærer de også at se ind bag de mekanismer og virkemidler, der får det pågældende medie til at virke. Og så handler det også om noget så basalt som at inspirere til leg og eksperimenter med et medie, der er i eksplosiv vækst og forandring i disse år.«

Konkurrencen starter den 24. oktober og vinderen afsløres til Nordisk Spildag den 12. november.

Tilbagevendende

Det er ambitionen at konkurrencen bliver en tilbagevendende, årlig begivenhed, der på sigt udvikler sig til en nordisk talentkonkurrence. Hvert år vil der være et nyt tema. Dette års tema er »Gys & Gru«.

Hovedpræmien er en Playstation 3.

Tilmelding foregår via Palles Gavebod fra den 24. oktober på: HER