HJORTSHØJ

Otto Rehder, der bor i Hårup ved Hjortshøj, toppede i et par timer mandag som aktiespillets nummer ét, mens han tirsdag indtog en andenplads. Aktiespillet strækker sig frem til 21. maj, hvor den heldige - og dygtige - vinder modtager et rejsegavekort til New York på 20.000 kroner og 25.000 kroner i lommepenge.

»Jeg ærgrer mig lidt over, at jeg først meldte mig til to dage efter starten på aktiespillet. Men omvendt er det jo meget godt, at jeg nu ligger med i toppen på den baggrund,« siger Otto Rehder.

Han er ikke i tvivl om, at det er de to store indkøb af GN Store Nord og Vestas aktier på henholdsvis 250.000 kroner og 200.000 kroner, som har bragt ham i udbryderfeltet. Den fiktive million, som deltagerne får at investere for, havde mandag givet Otto Rehder et afkast på 112.000 kroner.

»Det er lidt mindre nu. Jeg har også investeret i Sydbank, A. P. Møller og Nordea, hvilket også har været fornuftigt,« siger Otto Rehder, der har været chauffør i fem år. Han var inden da ansat hos Crisplant i Skejby.

Sover roligt om natten
Otto Rehder har siden 1985 investeret i aktier. Han har spredt sit portefølje over en stribe forskellige papirer. Han holdt samtidig fast i sine aktier, da bunden gik ud af markedet i oktober 2008.

»Jeg gjorde, hvad investeringseksperterne og - analytikerne sagde. Jeg tog det roligt og beholdt mine aktier. Tabet er næsten udlignet nu. Samtidig købte jeg nye aktier i de selskaber, jeg havde investeret i, som virkelig tog en nedtur. De skulle stige igen, og det skete.«

»Da jeg byggede om og handlede i obligationer, som man gjorde i 1985, blev den ene udtrukket med det samme. Jeg investerede i SAS-aktier. De gav et afkast på 70 procent, og så blev det rigtig sjovt. Jeg har holdt ved aktierne lige siden.«