VIDEO/ÅRHUS

Ups. Hvad er nu det? Unge, der maler graffiti på en pæn butiksfacade, og ingen griber ind...

Situationen kunne opleves torsdag på Strøget i Århus.

Bestsellers facade i Søndergade 72 var blevet lærred for en flok malere, der strøede deres kreative evner ud over muren.

Sol, sommer, blomster og farvepragt strømmede ud fra de ellers så strømlinede, flødefarvede mure.

Bag det hele stod det århusianske eventbureau Dypång, der havde hyret Frontløberne til opgaven.

Bestseller er et af de firmaer, Dypång skaber begivenheder for.

»Her var en god lejlighed. Verdensbilleder med åbent til midnat er på programmet i midtbyen fredag, og lørdag kommer dronning Margrethe forbi. Så får hun noget farvestrålende og livsbekræftende at se på, og de unge får lov at udfolde deres evner,« siger direktør Mads Eriksen fra Dypång.

»Vi har købt 120 dåser maling,« siger Simon Brandt, 20 år, som er en af dem, der trykker på dåsernes dyser.

Han er fra Frontløberne, der består af en flok unge, som holder til i Mejlgade. For nylig malede de deres egen gård der op med friske motiver.

Fem-seks unge derfra tog fat på opgaven, og andre unge med samme interesse strømmede til.

Allerede midt på eftermiddagen tegnede det til at blive et smukt værk. Men de kunne se, at de fik travlt med at blive færdige, inden dagen var omme.

En lift var nødvendig for at klare de øverste etager på huset, og det tog noget af farten af projektet.

Smukt så det ud. Men det får ikke lov at stå længe. Allerede om 14 dage skal facaden males på ny.

Og næppe med graffiti.