Psykiatriforeninger er chokerede over, at ledelsen vil bringe arbejdsmængden og tidspresset ned på afsnit N1 og N8 på Psykiatrisk Hospital i Risskov ved, at personalet skal styre deres store bankende hjerte og stoppe med at være kærlige over for patienterne.
»Kærlighed har aldrig været en del af personalets forpligtelse i forhold til psykiatriske patienter, men at være kærlig, det hører med til god omsorg og pleje,« siger Knud Kristensen, der er formand for pårørendeforeningerne til psykisk syge i Region Midtjylland i foreningen DE9 og næstformand i landsforeningen Sind.
Nedtones til minimum
Reaktionen kommer efter, at overlæge Kirsten Gøtzsche-Larsen fra afdeling N1 og N8 på Risskov har udtalt, at omsorgen på afdelingerne skal nedtones til et minimum.
Budskabet er kommet efter, at Arbejdstilsynets har forlangt, at hospitalet letter arbejdspresset på de to afsnit.
»Ambitionen er, at de faglige ydelser skal være i fokus, og at omsorgen skal skilles fra på samme måde, som det er sket i somatikken,« sagde Kirsten Gøtzsche-Larsen til Dagens Medicin.
Hun ønsker, at personalet styrer deres store, bankende hjerte.
Det kan ikke adskilles
Knud Kristensen mener, at hun glemmer, at omsorg er en vigtig del af behandlingen af psykisk syge.
»Man kan ikke skille omsorgen fra de faglige ydelser. Påstår man det, så har man ikke forstået, hvad behandlingen af psykisk syge går ud på,« siger Knud Kristensen, der vælger at tro, at Kirsten Gøtzsche-Larsen må være blevet misforstået.
Århus Stiftstidende har fået flere indlæg i sagen. Pensioneret speciallæge i børnepsykiatri, Niels Hansen fra Risskov, skriver blandt andet:
Flere reaktioner
»Jeg beder til og håber på, at jeg og mine pårørende aldrig nogensinde bliver indlagt på en afdeling, hvor der ikke er tid til at vise omsorg og medmenneskelig interesse.«
Annette Dippel Larsen, der er uddannelsesansvarlig sygeplejerske i Psykiatri og Social i Region Midtjylland, skriver henvendt til Kirsten Gøtzsche-Larsen:
»Så let løses de problemer (på afsnit N1 og N8) altså ikke, og det burde du vide, hvis du tænker på dine patienter som andet og mere end en diagnosegruppe.«












































seneste kommentarer