skejby

5-10 procent af alle 7-årige tisser i sengen om natten. Men hvorfor? Det forsøger forskerne stadig at finde svar på.

Et nyt studie fra Aarhus Universitetshospital og Aarhus Universitet viser, at søvnen og blodtrykket har stor betydning for, at børn nedsætter urinproduktion om natten.

Studierne er udført på frivillige raske børn under indlæggelse på Børneafdelingen, Aarhus Universitetshospital.

Søvnmangel gav mere urin

Forsøget viste, at søvnmangel fik børnene til at udskille i gennemsnit 68 procent mere urin, end de gjorde i løbet af en nat med normal søvn.

Mængden af salt i urinen steg med næsten en tredjedel i forhold til nætter med normal søvn.

Også i niveauerne af hormoner med betydning for udskillelse af vand og salt var der forskelle under søvnmangel, ligesom blodtryk og puls var væsentligt højere. Resultaterne var ens for drenge og piger.

Ved få mere viden om, hvordan søvnen spiller ind på de hormoner som regulerer den natlige urinudskillelse, vil man måske kunne hjælpe børn der lider af sengevædning.