International ILT til Aarhus - 1

International ILT til Aarhus

aarhus

Teaterfestivalen ILT viser kendte klassikere, som du ikke har set dem før, dukketeater i verdensklasse og gribende skæbnefortællinger.

Læs mere
Bestseller ny storsponsor på kunstevent - 1

Bestseller ny storsponsor på kunstevent

aarhus

Pengegave. Tøjgiganten springer til med 1 mio. kroner i støtte til dette års Sculpture by the Sea.

Læs mere
»Vi sætter hele tiden overliggeren højere« - 2

»Vi sætter hele tiden overliggeren højere«

Aarhus

Aarhus Symfoniorkester tager 25. maj imod en af verdens bedste sangere, bel canto-tenoren Lawrence Brownlee.

Læs mere
Fladbrødskrig optrevles i retten - 1

Fladbrødskrig optrevles i retten

Brabrand

To fynske mænd skal de kommende dage for retten, hvor de er tiltalt for brandattentat mod et bageri på Grimmhøjvej i Brabrand.

Læs mere
Spinning Jewelry

Spinning Jewelry konkurs

Søften

Det østjyske smykkefirma Spinning Jewelry er gået konkurs. Firmaet havde sin begyndelse i en kælder i Aarhus i 1985.

Læs mere
Elgiganten

I morgenkø til billige mobiler og fladskærme

VIBY J.

Efter en ombygning af forretningen i Viby J slog Elgiganten torsdag morgen dørene op til åbningsfest med store rabatter på varerne. Tilbuddene havde trukket masser af mennesker til Viby.

Læs mere
Byens største sandkasse rykker ind på Godsbanen - 1

Byens største sandkasse rykker ind på Godsbanen

aarhus

Sandslotte er ikke kun for rollinger. Fra 17.-26. maj kan man slå sig løs som sandkunstner på Godsbanen, der sammen med DR inviterer til DM i sandskulptur.

Læs mere
Villavejsgisninger - 1

Villavejsgisninger

TeaterAnmeldelse

Som en lille ikke prangende sag om noget langt fra uskyldigt villavejsvirvar er »Bag Hegnet« både spændende og sjov.

Læs mere
Døre på klem til Moesgård Museums nye univers - 1

Døre på klem til Moesgård Museums nye univers

aarhus

Alle nysgerrige er velkomne, når der i weekenden er åbent hus på museet. Bliv klogere på såvel arkitekturen som kommende udstillinger.

Læs mere
Midtbyskole bliver  hus for hele bydelen - 1

Midtbyskole bliver hus for hele bydelen

Aarhus

Byrådet satte i aftes gang i det 300 mio. kr. dyre byggeri af en ny midtbyskole.

Læs mere

Læsershop

Tip redaktionen

Del dine historier med os (og med alle andre...)

Upload et billede, et dokument eller et videoklip: