Aarhus

Det kører ret godt for saxofonisten, komponisten og orkesterlederen Lars Møller i øjeblikket.

Til februar bliver han ny kunstnerisk leder af det legendariske Klüvers Big Band, og nu har han fået en prestigefyldt pris og 75.000 kroner for sin seneste udgivelse.

Statens Kunstfonds Tonekunstudvalg for Rytmisk Musik har netop offentliggjort hvilke danske udgivelser, der har udmærket sig særligt i 2011.

Det drejer sig om i alt otte udgivelser og blandt dem er Lars Møller og The Orchestras cd ’Episodes’ som præmieres med 75.000 kr.

Hjerteblod på skive

Udvalget består af Bent Sørensen (formand), Pernille Bévort og Jens Unmack, og de giver blandt andet Lars Møller og ’Episodes’ følgende ord med på vejen:

»Der er tale om kompleks og udfordrende musik, hvor der leges med musikkens mange elementer; bl.a. rytmiske forskydninger, kanon-effekter, mættede klange og skiftende instrumentering. Det er bigband musik med både sans for det poetiske, det tilbageholdte og for det ekspressive og kraftfulde. Cd´en bobler af energi, spilleglæde og inspiration samt ikke mindst kærlighed til dette store format og dets udtryksmuligheder.«

Lars Møller er glad anerkendelsen.

»Jeg har virkeligt lagt mit hjerteblod i denne cd, som er en opsummering af de væsentligste værker, jeg har skrevet for stort jazz-orkester i perioden 2006-09, hvor jeg - med Kunstfondens tre-årige arbejdslegat - havde en enestående mulighed for at fordybe mig i mit komponistarbejde. Så dobbelt tak til Kunstfonden. Og en særlig tak til bigbandet The Orchestra, som jeg har haft det kæmpe privilegium at være leder for fra slut 90’erne til nu. Jeg glæder mig meget til fremover at kunne bidrage med nye kompositioner og projekter til ’mit nye hjertebarn’ - Klüvers Big Band«.

Ud over Lars Møller har Statens Kunstfonds Tonekunstudvalg for Rytmisk Musik i år præmieret følgende udgivelser: Søren Dahl Jeppesen: ’Red Sky’, The Raveonettes: ’Raven In The Grave’, Iceage: ’New Brigade’, Clara Bryld: ’On Your Wall’, When Saints Go Machine: ’Konkylie’, Ulige Numre: ’Ulige Numre’ og Rumpistol: ’Talk to You’.