En enkelt foreslår, at man lader graffitimalerne få mulighed for at udfolde sig ved ARoS.
Her er blandt andre Maria Kappel Blegvad ansat som museumsinspektør, og hun skelner imellem den territorielle afmærkning af byens rum og så den grafitti, der arbejder med en kunstnerisk ytring i byen. Kun det sidste kan falde ind under kategorien street art.
Gadekunsten er her allerede
Eksempler på street art, eller gadekunst, er for eksempel værker af Søren Bencke alias Papfar.
Han arbejder både i byens rum og har været udstillet på ARoS, hvor han er kendt for at give skulpturer og statuer pap-tøj på. Et kendt internationalt navn er britiske Banksy, som provokerer med maling på offentlige mure - altså en slags graffiti.
Graffiti bor udendøre
Det konkrete forslag om at give gadekunsten plads ved byens kunstmuseum, kan ARoS ikke forholde sig til på stående fod.
»Vi har talt om at præsentere gadekunsten på en udstilling, og vi sælger også mange bøger om street art, så vi er opmærksomme på denne urbane kunstform,« lyder det fra museumsinspektøren.
Dog har hun den anke, at graffitiens oprindelse er gaden, og at det derfor også er der, man bør opleve den.









































seneste kommentarer