Århus

Jernstykker fra de to tanke, der brændte søndag aften på havnen i Århus, splintredes og fløj langt omkring. Også ildkugler fra det brændende palmeolie føg mellem brandmændene.

Det var en af de mest krævende opgaver i lang tid, som Århus Brandvæsen og brandmænd fra Falck var på, da alarmen lød klokken 19.20.

I to timer lagde brandfolkene tonsvis af skum omkring brandstedet for at køle ned og derved sikre, at varmeudviklingen ikke bredte sig til to methanol-tanke i nærheden.

Oliekugler med ild
To gange eksploderede det under slukningsarbejdet. 50 brandfolk var på stedet. og det blev nødvendigt at oprette tre centraler for slukningen.

»Der røg varme jernplader ned mellem os, og oliekugler med ild, fortæller en af de tre indsatsledere,« Uffe Fast og tilføjer:

»Det var flere gange lidt for spændende. Varmen var kolossal og det skulle gå stærkt med at begrænse miseren.«

Hele mandagen arbejder politi, brandvæsen, medarbejdere ved havnen for at finde årsagen til den voldsomme brand, som med sin sorte røgfane vakte opmærksomhed i hele Århus-området. Røgen var dog ikke giftig.

En af teorierne er selvantændelse i den tilhørende »tankgård«til de to siloer med palmeolie.

Ejeren Estway Terminals var mandag middag uden forklaring på brandens opståen.

Ingen kom til skade, selvom mange nysgerrige trængte sig på.

Video fra Local Eyes:

Her udløses en eksplosion:

Mobilvideo indsendt af Sofie Schwalbe