Den sorte løber rulles ud for kongefamilien, når regentparret 19. december ruller ind til Marselisborg Slot for at fejre julen.
Kongevejen har i mange år været en af byens mest hullede og håbløse veje. Både bilister og cyklister har skullet køre spidsrod for at undgå de store huller.
Men netop i disse dage rulles en helt ny, sort løber ud på Kongevejen og i rundkørslen for enden af Carl Nielsens Vej, hvorfra dronning Margrethe og prins Henrik har indkørsel til slottet.
Asfaltarbejdet har stået på i længere tid. I løbet af få dage er det færdigt.
Det betyder også, at cyklisterne får to tip-top cykelstier. Nye brosten, der adskiller kørebanen og cykelstierne, er lagt fra Dalgas Avenue og hele vejen op til slottet.
I øvrigt er det hele den kongelige familie, som holder jul på Marselisborg og får glæde af den nyanlagte asfalt. Kronprins Frederik og prins Joachim kører på den sorte løber lillejuleaften, når de gør mor og far følgeskab i det århusianske.










































seneste kommentarer