Det er måske ikke alle, der lige ved det, men rutebilstationen har faktisk en buslinje, der kører fra Aarhus til Rumænien og omvendt.
Det ved i hvert fald Østjyllands Politi, som tirsdag morgen valgte at gennemføre en aktion mod bussen i jagten på lovovertrædere. I samarbejde med Skat og politiets straffelovssektion samt udlændingeafdeling slog de til mod bussens passagerer klokken 06.30.
»Vi ville vide, hvem der egentlig rejser med bussen, og om der for eksempel bliver transporteret tyvekoster hjem til Rumænien,« fortæller politikommissær ved Østjyllands Politi, Mogens Brøndum.
Han forklarer, at der umiddelbart før afgang ankom en udenlandsk registeret personbil til rutebilstationen, og den mandlige fører af bilen afleverede to papkasser til en af bussens mandlige passagerer.
»Den viste sig at indeholde parfumevarer, toiletartikler og sengetøj til en værdi ikke under 25.000 kroner,« fortæller Mogens Brøndum.
De to mænd blev anholdt og sigtet for hæleri.
Fælge ledte til russerposer
Udover de to formodede hælere, var der mere i vente for politiet denne morgen.
Ved en gennemgang af lastrummet fandt politiet et sæt fælge, som ledte politiet på sporet af en adresse i Aarhus vest. Hjemmet på adressen blev ransaget, og udover forskellige tyvekoster blev der også fundet to såkaldte »russerposer«.
En russerpose er en håndlavet pose foret med et specielt materiale, som gør, at elektroniske butiksalarmer ikke aktiveres. Fundene førte ikke umiddelbart til anholdelser på adressen.
Aktionen mod bussen til Rumænien førte til endnu en tom plads på køreturen, da yderligere en person blev anholdt for manglende legitimation.










































seneste kommentarer