indland

Finanskrisen har gjort de såkaldte sharialån så favorable, at andre end muslimer nu får finansieret deres boligkøb på denne måde, skriver Nordjyske Stiftstidende.

»Cirka en tredjedel af de henvendelser, vi får, kommer i øjeblikket fra etniske danskere«, siger Niels Mølgaard, kundechef i Amanah A/S, der i Danmark er alene om at tilbyde den specielle finansiering.

Den blev lanceret i marts af tre nordjyske pengeinstitutter og et midtjysk for at imødekomme muslimers behov for alternativ finansiering. De må ifølge koranen ikke betale renter.

Men udviklingen har gjort låntypen konkurrencedygtig i forhold til gængse kreditforeningslån, og nu har andre end troende muslimer fået øjnene op for muligheden.

/ritzau/