Planen var, at han fra en plads på første række sammen med kandidater fra andre små lister skulle have mulighed for at deltage i debatten med Wammen, Bjerregaard og de øvrige spidskandidater.
»Vi var nødt til at bede ham forlade studiet. Det var vores helt klare indtryk, at han havde nydt andet end danskvand i løbet af dagen, og han blev ved med at råbe op og afbryde under optakten. De øvrige gæster og tilskuere bad os om at fjerne ham, og det kunne vi ikke sidde overhørigt,« fortæller nyhedschef Nick Horup, TV2 Østjylland.
Avisens redaktionschef, Hans Petersen, var udsendelsens valgekspert. Han oplevede optrinnet fra første parket.
»Da han kom ved 18-tiden, stank han af spiritus, og receptionisten bad ham gå, fordi han var for beruset. En pige i hans følge spurgte, om resten af selskabet ikke måtte komme ind, selv om deres formand var stiv. Det fik de ikke lov til,« fortæller Hans Petersen.
Mikkel Weihrauch blev alligevel lukket ind - af Nick Horup og mod at love at opføre sig ordentligt.
Det løfte holdt han bare ikke ret længe.
»Han fortsatte med at drikke øl og råbte op i studiet. Der var udbredt tilfredshed med, at han blev smidt ud, inden udsendelsen gik i gang,« siger Hans Petersen.
Det var onsdag aften ikke muligt at komme i kontakt med Mikkel Weihrauch.











































seneste kommentarer