Vidste du, at Aarhus Vands 10 renseanlæg står for en femtedel af hele kommunens el-forbrug?
Der er med andre ord rigtig mange penge at spare, hvis man finde ud af at nedsætte el-forbruget, og det er netop, hvad Egå Renseanlæg har fundet ud af.
Gennem det seneste år er der blevet afprøvet en ny metode til at ilte spildevandet (iltning sætter gang i bakterierne i vandet, som nedbryder de skadelige stoffer, red).
Forsøget viser, at det er muligt at nedsætte el-forbruget på renseanlægget med 800.000 kwh per år, hvilket svarer til det årlige elforbrug i 200 husstande.
I kroner og ører kan der spares strøm for 500.000 kroner om året alene på Egå Renseanlæg.
Ilt renser vandet
Kort fortalt så har man installeret iltningsrør på bunden af bassinerne, hvor luften pibler ud af små huller og stiger op mod overfladen. Metoden afløser den hidtidige, hvor store rotorer har pisket overfladevandet i bevægelse.
»Det, der er godt ved Egå Renseanlæg, er, at det er delt op i to ens halvdele. Derfor har vi kunnet afprøve den nye metode i den ene linie og sammenligne den med den gamle metode i den anden linie. Det nye system har vist sig at være meget mere energieffektivt, og det renser endda også vandet bedre,« fortæller projektleder Per Overgaard Pedersen fra Aarhus Vand.
For at se, om udstyret fungerede, sendte Aarhus Vand en miniubåd ned med et kamera. Se her, hvordan boblerne stiger op gennem bassinet og aktiverer mikroorganismer i vandet, som til gengæld "spiser" de skadelige stoffer.










































seneste kommentarer