leder
Del artiklen via din Facebook status.
Del oplevelsen med dine venner via din Facebook-status:
Århus er tilsyneladende ved at blive skueplads for voldelige opgør mellem rabiate højreekstremister fra miljøet omkring White Pride og grupper af autonome venstreekstremister fra den modsatte fløj.
Det skal stoppes. Hurtigst muligt.
Byen har gennem en årrække været kendt og berygtet for en mindre gruppe af hærgende bøller fra højrefløjen, der markerer sig med vold i forbindelse med fodboldkampe og i nattelivet. På det seneste har volden og hærværket også været rettet mod venstreorienterede og mod de autonome unge, der for tiden holder til og er meget synlige i Huset på Vester Allé.
Man kan ikke have andet end afsky til overs for de White Pride-bøller, der på det seneste i grupper har angrebet og maltrakteret dels en ung mand i banegårdshallen, dels en ung mand på Clemens Torv.
Det er en sag for politiet at opklare de forbrydelser og finde gerningsmændene. Og det går faktisk ganske godt. Politiet har fuld fokus på White Pride-miljøet, og foreløbig sidder fire højreekstremister varetægtsfængslet i de to sager.
Alligevel er der optræk til bandekrig i byen.
I går havde de autonome således indkaldt forstærkninger fra det øvrige land og fra Sverige i forbindelse med en retsag mod en autonom, der har sprøjtet peberspay på en person fra højremiljøet 1. maj.
Ikke bare var der fyldt op med hætteklædte foran Retten i Århus. Der var også hævn i luften. Fire angiveligt københavnske autonome smadrede ruden i en bil, der tilhører en fra den anden fløj. Efterfølgende blev tåberne anholdt.
Der er også eksempler på, at unge fra de to grupperinger truer hinanden i telefonen og med sms’er og gejler op til slagsmål. Vold, hærværk og trusler er modbydeligt, ligegyldigt hvilken fløj det kommer fra.
Der er al mulig grund til at advare venstrefløjen og de autonome mod at prøve at tage sagen i egen hånd og i bedste rockerstil indlede bandekrig mod White Pride. Det er det tåbeligste, de kan gøre, og forhåbentlig er det kun enkelte primitive og formørkede personer på venstrefløjen i Århus, der går med planer i den retning. Det eneste rigtige er at anmelde vold, trusler og hærværk til politiet og lade ordensmagten om at tage affære og stoppe bøllerne. Ellers vil volden kun eskalere, og hævnaktion vil følge hævnaktion. Og det kan kun de mest forskruede hjerner have en interesse i.


På Bymuseet kan du mærke på brysterne og få viden om kropsidealet gennem tiden.
ØstjyllandHer kan du se et uddrag af det seneste døgn episoder, hvor Østjyllands Politi har været involveret.




KendteThomas N'evergreen er blevet hængt ud for vold og druk.
RISSKOV Sexlegetøj i lange baner
14:56 : Regionens budget holdt knapt en måned
14:55 : Plummer: Omstridt lydoptagelse er fra DR
14:54 : Minister presses i sag om brændstofdepot
14:32 : Ny EU-Kommission godkendt af parlamentet
14:24 : Mand fængslet for hemmeligt drab
14:09 : Ny EU-Kommission godkendt af parlamentet
13:51 : Biler brændt af i Skanderborg
13:48 : Tyvagtig betjent skal to måneder i fængsel
13:46 : 2.500 Favrskov-borgere spørges om sundhed
13:30 : Hvad er man uenig om?
13:28 : Far fængslet for drab på sine børn
13:25 : Guide: Vanvittig og WOW vinterferie
13:14 : Brian Nielsen: Der er lang vej endnu
12:58 : Uddrag af politiets døgnrapport mandag til tirsdag
12:41 : Jørgensen tilbage i AGF - men kun i kondisko
12:33 : Festival dropper ny storscene
12:20 : Lomborg tildelt 138 mio. kr. over 10 år
12:09 : SK Aarhus fik ny udsættelse
12:06 : Skub i nye beskæftigelsesprojekter
11:50 : Uge 6 handler om sex og selvværd
11:49 : Løkke erkender, at det er op ad bakke
11:35 : Se billederne: Da Kong Vinter kom forbi
11:08 : Flere biler ramt af hærværk