AGF-kæmpe må lade livet

26. juni 2009 12:15

Af Hans Petersen
hap@stiften.dk


  • Så smukt står det store egetræ. Når bladene falder om efteråret, ligner det nærmest en smuk skulptur. Foto: Hans Petersen

Intet varer evigt. Heller ikke træer. Men de kan blive meget gamle.

På fodboldklubben AGFs anlæg i Fredensvang står en meget smuk eg. Endnu. Snart er dens liv også forbi. For i forbindelse med, at AGFs opvisningsbane skal udvides, bliver der ikke plads til træet.

Nogle af grenene vil hænge ud over banen, og det er jo ikke så smart, hvis et højt indlæg bliver fanget af en gren - ja, måske dumper bolden derefter ind i målet. Og hvad skal dommeren så dømme?

Træet har været omgivet af andre træer, men efter at de blev fjernet for nogle år siden, er egens storhed og pragt rigtig kommet til sin ret.

Men kun en uge endnu.

Træet er formentlig omkring 100 år gammelt. AGF flyttede til anlægget på Terp Skovvej i Viby i 1941.



Powered by Disqus
Midtjyske medier forbeholder sig ret til, men er ikke forpligtet til, at redigere eller fjerne kommentarer fra debatter, der er:

- i strid med gældende lovgivning
- racistiske eller injurierende
- skrevet i en grov tone
- udleverer personlige oplysninger

Ved at kommentere accepterer du, at Midtjyske medier herefter frit og fremover kan offentliggøre dit indhold på enhver platforme og/eller medier, som drives af Berlingske Media.
Meget mere dig
Til Toppen
E-aviser
E-avisen

Klik her...
Ugeaviser

Klik her...
Seneste nyheder
Tag nyhederne med på farten
Læs din ugeavis her

Konkurrencer

Seneste spotted
Temaer