Af Henrik Havbæk Madsen
hhma@stiften.dk
Nedlagt folkeskole i Gellerup genopstår som foreningernes hus. Ny fritidspatrulje skal aktivere børn og unge med aktiviteter mellem blokkene.
Til årsskiftet kommer der nyt liv i den nedlagte Nordgårdskolen i Gellerup.
Den skal gøres til et attraktivt mødested for børn og unge. Et Foreningernes Hus, der bliver hjemsted for mellem 15 og 20 lokale foreninger.
Det kan lade sig gøre på grund af en bevilling på 12,7 millioner kroner fra Landsbyggefonden, et tilskud fra Århus Kommune på godt to millioner kroner samt et lignende beløb fra Brabrand Boligforenings to afdelinger, Gellerupparken og Toveshøj.
Foreningshuset i Nordgårdskolen skal suppleres med en ny fritidspatrulje, der skal opsøge og aktivere børn og unge fra Gellerup med aktiviteter mellem boligblokkene.
Fritidspatruljen får lokale unge som instruktører. Målet er at nå børn fra 4 til 12 år uden tilknytning til foreninger eller fritidsaktiviteter. Fritidspatruljen forventes at kunne gå begynde sine aktiviteter til efteråret, mens opbygningen af Foreningernes Hus ventes at gå i gang hen over årsskiftet.
Arbejdet foregår i tæt samarbejde med de lokale foreninger, og foreningshuset forventes endeligt udbygget med værksteder og café i 2013.
Både Foreningernes Hus og Fritidspatruljen er dele af helhedsplanen for Gellerupparken og Toveshøj. Pengene fra Landsbyggefonden og Århus Kommune er tildelt for fem år. Pengene går blandt andet til at aflønne to nye medarbejdere, som skal lede de to projekter.






GalleriSalatblade, kød, maling. Kun fantasien sætter grænser, når det gælder bikinier. Se billederne her.
underholdning Dyrkede højlydt sex i bussen
underholdning Billedet, der skal få kvinder til at elske deres krop
20:11 : Pind kritiserer pakistansk pressehetz
20:09 : Wozniacki blæser modstander af banen
20:02 : Wozniacki blæser modstander af banen
20:00 : Unge overfaldt betjente med kæppe og sten
19:49 : Olieplatform er eksploderet Golfen
19:26 : Netanyahu og Abbas mødes igen om to uger
19:25 : Danmark i pinlig rolle i krigsforbrydersag
19:19 : Fødselskirke i Betlehem skal repareres
19:16 : EU opretter finansvagthund
19:13 : Borgmestre skal hjem og regne igen
18:56 : Hvide Hus melder klar med olieberedskab
18:52 : Biografer vil klage over offentlig støtte
18:49 : Simi Jan afviser pakistanske anklager
18:18 : Eksplosion på boreplatform kvæster en
18:09 : Gåseflok fløj ind i SAS-fly over København
17:59 : Flere kan slå telt op i de danske skove
17:58 : Thor Hushovd slår til i Spanien
17:55 : Eksplosion rammer boreplatform ud for USA
17:45 : Sådan tjener du gode penge på dit skrammel
17:41 : Her er otte fede Facebook-tips