Grov voldtægt i Århus

Opdateret: 11. Maj 2008 13:33

Af Jesper Gaarskjær
jega@stiften.dk


  • Foto: Axel Schütt


Natten til søndag blev en 28-årig kvinde voldtaget på Risskov-stien. Politiet efterlyser vidner.

En 28-årig kvinde blev klokken cirka 03.10 natten til søndag udsat for en grov voldtægt på Risskov-stien.

Kvinden blev forinden passet op af gerningsmanden i tunnellen, der løber under Skovvejen. Her truede han hende med en mindre kniv og tvang hende ud på stien, der går ud mod Risskov, hvor han voldtog kvinden. Under hele forløbet talte han engelsk og truede kvinden med kniven.

Østjyllands Politi leder efter gerningsmanden og har sendt følgende signalement ud: Mand, 25-30 år, 155-160 cm høj og almindelig af bygning. Brune øjne, ingen skæg, sort kort hår og mellemøstligt udseende. Han var iført sort jakke med hvid t-shirt under og sorte bukser.

Politiet er især interesseret i to vidner, der gik gennem tunnellen umiddelbart inden gerningstidspunktet. Desuden oplyser politiet, at en anden kvinde på Nordre Ringgade blev antastet af en mand en lille time inden voldtægten, og at denne mand svarer til signalementet på manden, som senere voldtog den 28-årige i Risskov.

Vidner kan kontakte politiet på telefon 87311448.



Powered by Disqus
Midtjyske Medier forbeholder sig ret til, men er ikke forpligtet til, at redigere eller fjerne kommentarer fra debatter, der er racistiske/injurierende eller på anden vis i strid med gældende lovgivning. Det samme er gældende for indlæg, der er skrevet i en grov tone eller som udleverer personlige oplysninger.

Ved at kommentere accepterer du, at Midtjyske Medier herefter frit og fremover kan offentliggøre dit indhold på enhver platform og/eller ethvert medie, som drives af Berlingske Media.
Skørt og skævt

Læs flere artikler

Til Toppen
E-aviser
E-avisen

Klik her...
Ugeaviser

Klik her...
Seneste nyheder
Tag nyhederne med på farten
Læs din ugeavis her

Konkurrencer

Seneste spotted
Temaer