Tækker får udsættelse

3. december 2009 12:38

Af Søren Willumsen
sowi@stiften.dk


  • Jørn Tækker med Isbjerget. Han får lov at udskyde overtagelsesdagen af en grund på Nordhavnen endnu et halvt år, hvis ellers projektet fortsat kan opretholde en bankgaranti. Arkivfoto: Jens Thaysen


Den århusianske ejendomsinvestor og entreprenør Jørn Tækker får udsættelse i et halvt år på sit store køb af en grund til boligprojektet Isbjerget på Nordhavnen i Århus.

Det vedtog et enigt byråd onsdag.

Kommunen solgte 3. juni 2008 en grund til Tækker Europa Aps og Isbjerget Aps. Året efter - 25. marts 2009 - fik konsortiet lov til at udskyde overtagelsesdagen til senest 15. december 2009.

Men Jørn Tækker har endnu ikke finansieringen på plads, og derfor har han i et nyt brev af 24. november 2009 bedt om endnu en udskydelse til 15. juli 2010.

»Stort set alle projekter på Nordhavnen er løbet ind i problemer på grund af finanskrisen. Og vi må behandle alle lige. Når vi har sagt, at nogle kan få udsættelse, må det også gælde andre. Vi må i byrådet være medspillere - ikke modspillere,« sagde Ejgil Rahbek (V) i byrådet.

Han bad desuden om en generel status på, hvordan det går med udstykningen og økonomien i den nye havnebydel.

Det lovede borgmester Nicolai Wammen (S) som håber, at en ny udsættelse kan få gang i projektet og dermed byggeriet på Nordhavnen, hvor flere andre projekter også er kørt fast eller afventer hinanden.

Ifølge indstillingen til byrådet forventer Jørn Tækker, at han inden 15. december kan få et såkaldt »Letter of understanding« med en konkret investor og samtidig en forlængelse af den stillede bankgaranti.

Hvis ikke firmaet opnår den forlængede bankgaranti vil kommunen tage skridt til at ophæve salgsaftalen og opgøre et erstatningskrav over for Isbjerget Aps, Tækker Europa Aps og den bank, der hidtil har stillet garanti, fremgår det af den beslutning, byrådet traf onsdag.



Powered by Disqus
Midtjyske Medier forbeholder sig ret til, men er ikke forpligtet til, at redigere eller fjerne kommentarer fra debatter, der er racistiske/injurierende eller på anden vis i strid med gældende lovgivning. Det samme er gældende for indlæg, der er skrevet i en grov tone eller som udleverer personlige oplysninger.

Ved at kommentere accepterer du, at Midtjyske Medier herefter frit og fremover kan offentliggøre dit indhold på enhver platform og/eller ethvert medie, som drives af Berlingske Media.
Eftersøgning
Til Toppen
Seneste nyheder
Seneste kommentarer
Seneste billedgallerier
Læserne anbefaler
Find os på Facebook
Se dit lokale byvejr her
Indtast postnr.:   
2-døgnsudsigt
E-aviser
E-avisen

Klik her...
Ugeaviser

Klik her...
Læs din ugeavis her

Seneste spotted