Af Maja Nielsen
mani@stiften.dk
Brabrand Boligforening giver los for ambitionerne med et stort byggeprojekt i Skovgårdsparken i Brabrand. 300 lejligheder bygges om til klimavenlige boliger.
Det vækker opsigt, fordi forbruget på målerne hamrer ned med hele 90 procent.
En så gennemgribende renovering er på vej i boligkomplekset i Brabrand. Det er et pioner-projekt herhjemme og en model for kommende renoveringer af ældre lejligheder.
Skovgårdsparken er fra begyndelsen af 1960'erne. Beboere og boligforening har i flere år puslet med moderniseringsplaner.
I første omgang var det meningen at gøre boligerne i komplekset mere fleksible med lejligheder for enhver aldersklasse: Mindre ungdomsboliger, familieboliger og ældreboliger.
Finansieringen blev sikret, blandt andet med støtte fra Landsbyggefonden. Men undervejs kom yderligere visioner til, nemlig hensyn til miljø og besparelser på energiforbrug. Det er nu blevet til en kommende renovering med et radikalt fald i udgifterne til energi som vand og varme.
»Vi kan desværre ikke gøre projektet helt energineutralt. Det vil kræve, at vi graver ned under fundamentet, og det kan ikke lade sig gøre. Men en reduktion af forbrug og udgifter til ti procent af niveauet i dag, er et flot resultat,« mener formanden for Brabrand Boligforening, Jesper Pedersen.
En deputation har blandt andet hentet inspiration fra et tilsvarende projekt i Zurich.
Når ombygningerne i Brabrand bliver færdige - formentligt om et par år - vil lejlighederne blive et smukt udtryk for tankerne om at belaste miljøet og klimaet så lidt som muligt.
At renoveringen bliver mega-dyr, fremgår af et overslag. 209 millioner kroner ventes den samlede pris at blive. Landsbyggefonden støtter. Byrådet i Århus stiller garanti for lån på 138 millioner kroner af de anslåede omkostninger på 209 millioner kroner.
Der er endnu ikke taget stilling, om lejerne i Skovgårdsparken, der omfatter Karensvej og Sigridsvej skal genhuses og i givet fald hvornår.






GalleriSalatblade, kød, maling. Kun fantasien sætter grænser, når det gælder bikinier. Se billederne her.
underholdning Dyrkede højlydt sex i bussen
underholdning Billedet, der skal få kvinder til at elske deres krop
20:25 : Kunstrådet rasende over Wammens sparekniv
20:11 : Pind kritiserer pakistansk pressehetz
20:09 : Wozniacki blæser modstander af banen
20:02 : Wozniacki blæser modstander af banen
20:00 : Unge overfaldt betjente med kæppe og sten
19:49 : Olieplatform er eksploderet Golfen
19:26 : Netanyahu og Abbas mødes igen om to uger
19:25 : Danmark i pinlig rolle i krigsforbrydersag
19:19 : Fødselskirke i Betlehem skal repareres
19:16 : EU opretter finansvagthund
19:13 : Borgmestre skal hjem og regne igen
18:56 : Hvide Hus melder klar med olieberedskab
18:52 : Biografer vil klage over offentlig støtte
18:49 : Simi Jan afviser pakistanske anklager
18:18 : Eksplosion på boreplatform kvæster en
18:09 : Gåseflok fløj ind i SAS-fly over København
17:59 : Flere kan slå telt op i de danske skove
17:58 : Thor Hushovd slår til i Spanien