Af Birgitte Krøyer
bikr@stiften.dk
Del artiklen via din Facebook status.
Del oplevelsen med dine venner via din Facebook-status:
Send artiklen til Facebook side
Heftige dunkende rytmer dundrede ud over Rådhuspladsen, der - helt bogstaveligt - var sort af mennesker lørdag eftermiddag.
Mellem 200 og 300 unge, stort set alle sortklædte fra top til tå var forsamlede på Rådhuspladsen for at demonstrere. Det var den nystiftede gruppe »Goodnight White Pride,« der havde kaldt til demonstration med det formål at bekæmpe nazisme. Tilsyneladende forberedte på lidt af hvert, for blandt de unge gik to rundt, med rygsække på ryggen, skilte med »First aid« og sorte kors på huerne. Ved pølsevognen stod en lille forsamling af lidt ældre borgere med neongrønne veste og »Forældre mod politivold« skrevet på ryggen.
»Nu er det nok! White Pride ud af byen!« stod der på de flyers, de unge mennesker havde delt ud, mens den lejede lastvogn, der husede musikanlægget var pyntet med sorte balloner med kranier bar bannere med påskriften »Bekæmp nazismen - for tolerance og respekt.«
Den lovligt anmeldte demonstrationen begyndte klokken 14. På forhånd havde den militante, københavnske fraktion Antifascistisk Aktion (AFA) meldt sin ankomst, og der var frygt for at demonstrationen kunne udvikle sig voldeligt.
Begyndelsen forløb fredsommeligt, da det store optog bevægede sig fra Rådhuspladsen og hen ad Frederiks Allé for at dreje ned ad Banegårdsgade, hen over Banegårdsplads.
En voldsepisode fandt dog sted ved på M.P. Bruuns Bro ikke længe efter demonstrationens begyndelse. To mænd blev slået i hovedet med en flaske, så blodet flød. De to ofre blev kørt til behandling på Skadestuen i hver sin ambulance.
»Vi er ved at efterforske voldsepisoden ved Park Allé i øjeblikket, Vi kan ikke udelukke, at den har noget med demonstrationen at gøre,« siger Brian Voss Olsen, der er leder af vagtcentralen ved Østjyllands Politi.
»Vi har endnu ikke fundet gerningsmændende til overfaldet. Men det er alvorligt at angribe med en flaske, så vi gør alt for at finde dem.«
Kim Møller, der redigerer den politiske blog Uriasposten, skriver i en pressemeddelelse, at det var ham, der blev overfaldet. Det skulle angiveligt være sket, efter at han tog billeder af demonstranterne.
12 personer fra København, som man frygtede ville forsøge at komme i slagsmål med moddemonstranter, blev dog anholdt præventivt. De 12 blev lørdag aften løsladt og sat på bussen hjem til Sjælland.


ÅRHUSKlimaminister Lykke Friis ny folketingskandidat for Venstre i Århus - iført AGF-trøje.




13:12 : Stor politiaktion i mod 19 bulgarere
13:08 : Tidligere AGF’er på græs i Odder
13:08 : Kunstnerlort på stempelkande
12:39 : Frygtløs beboer fangede indbrudstyv
12:33 : Weekend i to dele
12:17 : Kabinepersonalet i SAS får mindre i løn
12:09 : Kabinepersonalet I SAS får mindre i løn
12:06 : Århus Kommune vil selv drive aarhus.dk
12:01 : Dickow og Helmig hylder dronningen
11:52 : Se verdens rigeste kvinder
10:29 : Kim Larsen til Grenaa
10:26 : Personlige oplysninger på afveje i ÅrhusBolig
10:18 : Skoleborgmester klar til tvangsspredning
09:56 : Fire ringe på under fire meter
09:55 : Politi kulegraver drabssigtet mands færden
09:50 : Lilleåen bruser som en fos
09:29 : Forbrugerombudsmand stævner Jyske Bank
09:28 : Hansson på Café Hack
09:23 : Weekendvejret bliver en blandet landhandel
09:16 : Atletion får ansigtsløft før U-21 EM
09:01 : Band Ane med nyt materiale
08:46 : Spot Festival udvider
08:35 : En kæp i hjulet på cykeltyvene