Af Lisbeth Stryhn
list@amtsavisen.dk
Grenå Sygehus lever livet farligt på spidsen af Norddjursland og er atter kommet i regionspolitikernes søgelys.
Som led i en sparerunde i hele regionen er ledelsen på Regionshospitalet Randers blevet bedt om at se på tallene for Grenaa. Helt specifikt: Hvad sparer man ved at nedlægge Grenaa. Hertil skal lige nævnes, at der udelukkende er tale om de 18 sengepladser, men ikke om skadestue og udbygning af sundhedshus samme sted.
Det er et regnestykke, som kommer oven i en helt aktuel sparerunde, hvor regionshospitalets budget for 2010 skal files til. Og det kan kun gøres ved at finde 36,5 mio. kr.
»De fire mio. kr. henter vi på flere fælles konti. Men det bliver på lønkontoen, vi skal finde langt de fleste penge, nemlig 32,5 mio. kr.,« siger hospitalsdirektør Gert Sørensen, Regionshospitalet Randers.
For at få 2010-budgettet i balance skal 70 stillinger ikke genbesættes, og hospitalet indfører fra i dag ansættelsesstop.
Grenå Sygehus er ikke eneste funktion, som ledelsen i Region Midtjylland har kig på. Også lukning af Regionshospitalet Ringkøbing, lukning af Skive og Lemvig samt lukning af fødeafdeling på Silkeborg Sygehus er i spil.
Ifølge regionsformand Bent Hansen (S) er alle sygehuse i regionen i princippet fredløse for at få sundhedsplanen for 2011 til at gå op.






GalleriSalatblade, kød, maling. Kun fantasien sætter grænser, når det gælder bikinier. Se billederne her.
underholdning Dyrkede højlydt sex i bussen
underholdning Billedet, der skal få kvinder til at elske deres krop
20:58 : Piotr Wozniacki: Taktisk klog kamp
20:58 : DRCongo klar til udlevering af nordmænd
20:56 : Gentofte Kommune beder ambassade flytte
20:25 : Kunstrådet rasende over Wammens sparekniv
20:11 : Pind kritiserer pakistansk pressehetz
20:09 : Wozniacki blæser modstander af banen
20:02 : Wozniacki blæser modstander af banen
20:00 : Unge overfaldt betjente med kæppe og sten
19:49 : Olieplatform er eksploderet Golfen
19:26 : Netanyahu og Abbas mødes igen om to uger
19:25 : Danmark i pinlig rolle i krigsforbrydersag
19:19 : Fødselskirke i Betlehem skal repareres
19:16 : EU opretter finansvagthund
19:13 : Borgmestre skal hjem og regne igen
18:56 : Hvide Hus melder klar med olieberedskab
18:52 : Biografer vil klage over offentlig støtte
18:49 : Simi Jan afviser pakistanske anklager
18:18 : Eksplosion på boreplatform kvæster en