Af Troels Nørlem
trn@stiften.dk
Grenaa: Somme tider er det klogt at holde lav profil og så bare blive lige i nærheden af dem man kender.
Det syntes i hvert fald at være holdningen hos de seks små, godt to måneder gamle, pigrokkeunger, der torsdag ved ellevetiden, en efter en, blev flyttet fra den trygge ’barselsgang’ ud i det store ’Tropiske Lagune’ akvarium på Kattegatcentret i Grenaa.
Mens de seks små fandt sammen helt nede på bunden, kredsede langt større artsfæller, skræmmende konæserokker og lange huehammerhajer over dem.
Men havbiolog Rune Kristiansen er ikke i tvivl om, at de nok skal klare sig med fremmed vand under vingerne. Kattegatcentret er nemlig noget i retning af europamestre i at avle den store vestatlantiske pigrokke, der normalt ikke er flink til at formere sig i fangenskab. Faktisk er det nu sjette gang, at akvariet på Jyllands næse producere ’babyrokker’, og det nyder andre akvarier i Danmark og Europa også fordel af.
”Den gentagne succes viser, at vi kan skabe de rette forhold, der gør det muligt for vores vestatlantiske pigrokker at formere sig, og det er vi
meget stolte af,” fortæller Rune Kristiansen, der når rokkerne har vokset sig lidt større, vil lade den indgå i et udvekslingssamarbejde med andre akvarier og derigennem få andre dyr hjem til Kattegatcentret.
»På den måde hjælper vi hinanden med det vigtige avlsarbejde,« forklarer han.
Indtil videre får de seks søskende dog lov at vænne sig til synet af store fiskearter omkring dem og stirrende menneskeøjne udefra.
Og det er langt fra utænkeligt, at de snart bliver de store i Den tropiske lagune. For ifølge havbiolog Rune Kristiansen så var ’rokkefar’ overordentlig begejstret da ungernes ’rokkemor’ atter dukkede op.
»Da hun var kommet sig oven på fødslen, flyttede vi hende tilbage til hajtanken, og her blev hun mødt med stor fryd og glæde af ”rokkefar”. Så det varer nok ikke længe, inden hun igen viser tegn på, at maven har ”vokseværk”, mener han.






GalleriSalatblade, kød, maling. Kun fantasien sætter grænser, når det gælder bikinier. Se billederne her.
underholdning Dyrkede højlydt sex i bussen
underholdning Billedet, der skal få kvinder til at elske deres krop
20:58 : Piotr Wozniacki: Taktisk klog kamp
20:58 : DRCongo klar til udlevering af nordmænd
20:56 : Gentofte Kommune beder ambassade flytte
20:25 : Kunstrådet rasende over Wammens sparekniv
20:11 : Pind kritiserer pakistansk pressehetz
20:09 : Wozniacki blæser modstander af banen
20:02 : Wozniacki blæser modstander af banen
20:00 : Unge overfaldt betjente med kæppe og sten
19:49 : Olieplatform er eksploderet Golfen
19:26 : Netanyahu og Abbas mødes igen om to uger
19:25 : Danmark i pinlig rolle i krigsforbrydersag
19:19 : Fødselskirke i Betlehem skal repareres
19:16 : EU opretter finansvagthund
19:13 : Borgmestre skal hjem og regne igen
18:56 : Hvide Hus melder klar med olieberedskab
18:52 : Biografer vil klage over offentlig støtte
18:49 : Simi Jan afviser pakistanske anklager
18:18 : Eksplosion på boreplatform kvæster en