Sommerhus med 19 bulgarere endevendt

13. marts 2010 08:24

Af Henrik Ask
heas@stiften.dk


  • Taske- og tricktyverier har hærget Djursland. 19 bulgarer er i politiets søgelys, og det udløste fredag en stor aktion i Boeslum. Foto: Martin Kierstein

En bølge af taske- og tricktyverier på Djursland er formentlig slut. Fredag morgen gennemførte politifolk fra hele Djursland en aktion i mod 19 bulgarere i et sommerhus i Kornvangen i Boeslum nær Ebeltoft, og de udenlandske mænd og kvinder er under kraftig mistanke for at stå bag kriminaliteten mod især ældre mennesker.

I forbindelse med aktionen lykkedes det kun politiet at hænge to personer op på kriminelle forhold. Det drejede sig om et par kvinder, der var efterlyste i forbindelse med en sag i Bjerringbro.

»Men mange af de tilstedeværende er kendt fra tyverisager andre steder i landet. Derfor er der alt mulig grund til at advare i mod bulgarerne, som eventuelt kan fortsætte taske- og tricktyverierne,« siger vicepolitikommissær Helle Fly Edelbo, leder af kriminalpolitiet i Grenaa.

Politiet kom på sporet af de 19 bulgarere via et tip. I en periode har ordensmagten holdt sommerhuset i Boeslum under observation, og fredag klokken 7.30 kulminerede indsatsen med en nøje planlagt aktion. I indsatsen deltog politifolk fra Grenaa og Randers samt området landbetjente.

I sommerhuset fandt politiet ingen tyvekoster. Men udlejeren af sommerhuset bad udlændingene rømme boligen, og det skete i løbet af en halv time. De kørte væk i biler på østrigske og bulgarske nummerplader.

Bulgarerne overtog sommerhuset søndag 28. februar, Siden er der sket trickrøverier i blandt andet Netto-butikker i Ebeltoft og Grenaa samt i Kvickly Grenaa.



Powered by Disqus
Midtjyske Medier forbeholder sig ret til, men er ikke forpligtet til, at redigere eller fjerne kommentarer fra debatter, der er racistiske/injurierende eller på anden vis i strid med gældende lovgivning. Det samme er gældende for indlæg, der er skrevet i en grov tone eller som udleverer personlige oplysninger.

Ved at kommentere accepterer du, at Midtjyske Medier herefter frit og fremover kan offentliggøre dit indhold på enhver platform og/eller ethvert medie, som drives af Berlingske Media.
Eftersøgning
Til Toppen
Seneste nyheder
Seneste kommentarer
Seneste billedgallerier
Læserne anbefaler
Find os på Facebook
Se dit lokale byvejr her
Indtast postnr.:   
2-døgnsudsigt
E-aviser
E-avisen

Klik her...
Ugeaviser

Klik her...
Læs din ugeavis her

Seneste spotted