Ekstra løn til unge læger

Opdateret: 23. April 2010 08:49

Af Tina Kragelund
tikr@bergske.dk


  • Michael Kirkeby Hoffmann er en af de yngre læger i Region Midtjylland. Han er 43 år og driver praksis i Struer. Arkivfoto: Morten Strægaard.


Ekstra løn til lægestuderende, der vælger at tage en del af den praktiske erfaring under studiet i Region Midtjyllands udkantsområder.

Det er en af løsningerne på den lægemangel, som vil ramme Region Midtjylland om få år, mener formanden for praksisudvalget i regionen, Bruno Meldgaard Jensen.

"Det skal gøres attraktivt for de studerende at komme væk fra universitetsbyerne, inden de stifter familie og bliver for etablerede. Det kan vi gøre med ekstra penge," siger praksisformanden.

Midtjyske Medier fremlagde onsdag tal for, hvor gamle alle praktiserende læger i regionen er, og det viser sig, at hver fjerde læge er over 60 år. Det betyder, at 350.000 indbyggere i Region Midtjylland kan miste deres læge i morgen, hvis de 60-årige og derover går på efterløn.

Foruden den økonomiske kompensation handler det for Bruno Meldgaard Jensen om at få opbygget lægehuse med flere læger, fordi yngre læger foretrækker kompagniskabet frem for solopraksis.



Powered by Disqus
Midtjyske Medier forbeholder sig ret til, men er ikke forpligtet til, at redigere eller fjerne kommentarer fra debatter, der er racistiske/injurierende eller på anden vis i strid med gældende lovgivning. Det samme er gældende for indlæg, der er skrevet i en grov tone eller som udleverer personlige oplysninger.

Ved at kommentere accepterer du, at Midtjyske Medier herefter frit og fremover kan offentliggøre dit indhold på enhver platform og/eller ethvert medie, som drives af Berlingske Media.
Eftersøgning
Til Toppen
Seneste nyheder
Seneste kommentarer
Seneste billedgallerier
Læserne anbefaler
Find os på Facebook
Se dit lokale byvejr her
Indtast postnr.:   
2-døgnsudsigt
E-aviser
E-avisen

Klik her...
Ugeaviser

Klik her...
Læs din ugeavis her

Seneste spotted