Basket

De gør, hvad de kan i Bakken Bears for at animere det sejsvante publikum i Aarhus. Først kom Bakken Dance Team, der er en flok unge piger, der agerer cheerleaders, når der er pauser i spillet, og seneste tiltag er et drumteam, der består af trommeslagere fra Aarhus Garden, der skal forsøge at tromme liv i de århusianske tilskuere.

Men selv om Bears startede flot og senere kørte sejren hjem, var der ikke meget opbakning fra de omkring tusinde tilskuere i NRGI Arena.

»Det var en underlig kamp. Der sidder over tusinde mennesker i hallen, men de er helt stille. Jeg er vant til følelser og indlevelse i kampen, men det var der ikke meget af i dag. Det smittede af på mine drenge, der sad og døsede hen på bænken, så det krævede en virkelig højlydt peptalk i pausen, for at få dem i gang igen. Det ville være rart, hvis tilskuerne var lidt mere med i kampen, så modstanderne kan mærke, at de er kommet på udebane,« sagde den karismatiske træner, der kunne se sit hold afgøre kampen i starten af tredje periode.

»Det er selvfølgelig ingen undskyldning, at publikum ikke bærer os frem. Vi skal levere under alle omstændigheder, og det gjorde vi ikke i dag. Men jeg er meget tilfreds med den måde vi startede anden halvleg på. Vi så mere energiske ud. Der var mere gejst, og vi fik rejst os og afgjorde kampen, inden vi sank i niveau igen. Vi spillede godt i seks-syv minutter lige i starten af tredje periode, og det var det, der afgjorde kampen,« sagde Phil Dejworek.