Elisabeth »Bette« Sigrid Margrethe Dybbroe, Hornslet, er død, 87 år.

Elisabeth Dybbroe stammede fra Vordingborg. Hun voksede op med en tre år ældre bror, som endnu lever.

Hun arbejdede først som barneplejerske, men uddannede sig derefter til økonoma. Lige efter krigen rejste hun med Røde Kors til Wien, hvor hun et års tid lavede mad til de udhungrede wienerbørn.

Da hun kom hjem, giftede hun sig i 1947 med Axel Dybbroe, som hun da havde været kæreste med i 10 år. De boede i København, til han blev færdig som forstkandidat, hvorefter han blev skovrider ved Novopan i Pindstrup. De boede først i Pindstrup siden i Rodskov og fra 1958 i Hornslet, hvor de tre døtre voksede op.

Elisabeth og Axel Dybbroe blev skilt i 1970, og hun blev boende i huset i Hornslet.Hun arbejdede i nogle år på kontor i Frandsens Trælasthandel og derefter på Kofoeds Møbelfabrik, hvorfra hun gik på pension.

Elisabeth Dybbroe havde et lyst sind og var meget foretagsom. Hun havde en stor retfærdighedssans, og skrev mange læserbreve, hvor hun udtrykte sin kritik, når myndighederne efter hendes mening svigtede. Også statsministeren gik hun i rette med. Da hun hørte om frysende børn i Mongoliet, kastede hun sig ud i et større strikkeprojekt, der i årenes løb blev til mange sweatre.

Hun dyrkede sport det meste af livet. Som 53-årig foretog hun for første gang et baglæns hovedspring. Børnebørnene var nu mere imponerede over hendes evner til at pifte i fingrene. Hun glemte heller ikke sine færdigheder som økonoma og bagte, syltede og regerede til glæde for familien.

Hun var solnyder og rejste i mange år sydpå sammen med en veninde. I 1998 solgte hun det store hus og flyttede til Kringelvej. I marts i år kom hun på plejehjem.