favrskov

Dansk Folkeparti vil aflyse planerne om opstilling af store vindmøller på op til 150 meters højde i Favrskov.

»Ud fra de indsigelser, der er kommet, mener jeg ikke, vi skal arbejde videre med planerne om store vindmøller i Favrskov. Det er kommunen ganske enkelt ikke egnet til,« siger medlem af teknik- og miljøudvalget, Torben Nielsen (DF).

Kommunen har haft en plan om opstilling af 13-20 store vindmøller på seks forskellige steder i kommunen i forhøring. Det har udløst en lavine af indsigelser især fra beboere omkring Rigtrup, hvor en gruppe lodsejere ønsker at opstille vindmøller nær Mygind-skoven.

Det er dog ikke kun de 65 indsigelser fra Rigtrup-beboere, der får Torben Nielsen til at melde sin modstand mod mølleplanerne ud.

»Jeg synes slet ikke, vi skal have store vindmøller nogle steder i Favrskov. Så store vindmøller hører til på havet og ikke midt inde i landet,« siger Torben Nielsen.

Læs mere i Århus Stiftstidende og Randers Amtsavis i dag, fredag 28. januar.