Aarhus

Vi elsker at gå i biografen i juledagene.

Cinemaxx i Bruun´s havde sidste år ikke færre end knap 6000 besøgende 1. og 2. juledag. I år forventes et lignende rykind, og det har den store biograf taget konsekvensen af ved at præsentere hele fire premierefilm 1. juledag.

Allerede søndag formiddag var de første biografgæster dukket op.

En af dem var 18-årige Søren Midtgaaard fra Risskov.

Billetter i julegave

»Jeg har mine fire kusiner med. Jeg gav dem biografbilletter i julegave, og det var en del af aftalen, at vi skulle i biffen så tidligt 1. juledag, at vi kan nå hjem til julefrokost bagefter,« forklarede Søren Midtgaard - inden forsamlingen gik ind for at se »Happy Feet 2«.

Snart går det løs

Jesper Have fra Aarhus V. havde taget sine to børn med.

»Vi har fået et gavekort til Alvin Og De Frække Jordegern 3. Den kan vi lige nå at se, inden vi skal ud til farmor og farfar og spise.«

Tilstrømningen var dog trods alt behersket i formiddagstimerne 1. juledag. Det går for alvor løs søndag eftermiddag og aften samt ikke mindst 2. juledag.