aarhus

Forestil dig en blanding af skuespillere, dansere, liveband og artister forenet i en fortælling til musik af Beatles, Britney Spears, Dolly Parton, Nancy Sinatra, Carl Nielsen, Tom Waits og Andrew Sisters.

Ambassaden i Rosensgade er klar med kabareten »Toxic Slumbers«.

Forestillingen spiller på den 20 kvadratmeter lille scene, hvor loftshøjden er lidt under tre meter - noget af en udfordring for Miriam Swartz, der er trapezartist og vertilkal danser.

»Det har været spændende at lege med de ting, vi ser på de store scener, og prøve dem af på vores lille scene. Vi har set på rummets udfordringer som styrker i stedet for svagheder,« forklarer Mette Rønne, som har fået ideen til forestillingen og instruerer Ambassadens første egenforestilling.

Magi og breakdance

Publikum kan også opleve Jon Stage, break- og moderne danser, der blandt andet har medvirket i Nøddeknækkeren på Aarhus Teater, og Hartvig Hansen, prisvindende tryllekunstner fra Norge, der er uddannet skuespiller på den russiske skuespillerskole GITIS Scandinavia.

Det musikalske katalog strækker sig over perioden 1917 og frem til i dag. Sangene har afsæt i en beskrivelse af kærligheden, og har alle været under kærlig behandling af kapelmester og saxofonist Jacob Danielsen, der har nyfortolket og omarrangeret dem, så de kan opleves af publikum på ny.

Stand-up inden kabaret

Ambassaden åbner første gang for publikum fredag aften, hvor den engelske, anmelderroste stand-up komiker Tiernan Douieb går på kl. 20. Douieb er en komiker med bid, som tager fat i verdens sande tilstand.

Kabareten »Toxic Slumbers« vises seks gange frem til og med juni.