Leder

Han gned på den og opdagede, at han kunne få hvilken som helst drøm opfyldt og tænk engang, hvis hans ambition havde været, at der skulle være flere flag i de offentlige kontorer.

Ja, det havde unægtelig været en smule komisk. Og det er »komisk«, er desværre også den første tanke, når venstremanden Bünjamin Simsek bliver spurgt om, hvilke sager han vil tage fat på i de kommende seks måneder, han skal være barselsvikar for sin partifælle Teknik- og Miljørådmand, Laura Hay.

Hans vision er at forsyne flere kommunale kontorer med Dannebrog.

Simsek præsenterede sin idé første gang tilbage i november, hvor han bad sine kolleger i byrådet bruge tid på at tage stilling til det. Han ville have alle offentlige bygninger udsmykket med så mange Danebrogsflag, at en borger ikke ville kunne være i kontakt med kommunen uden at blive mindet om, at det her land hedder Danmark. Det er ganske enkelt et tåbeligt forslag, og det virker mere som et forslag, der ville komme fra politiske partier med en noget stærkere højredrejning end Venstre.

Ganske vist har Simsek kun jobbet til låns, og ganske vist kan en vikar forplumre meget kontinuitet og momentum ved at afstikke en hel anden kurs end den faste rorgænger. Men mon ikke Hay og Simsek sammen kunne have fundet på mere væsentlige og afgørende sager, som Simsek kunne drible rundt med i hendes fravær – også uden at stjæle blitzlys fra hende.

Trods alt er det vigtige at bringe Aarhus Kommune fremad og ikke hvem, der soler sig i succeser. Simsek har tidligere sat kursen for en ny midtbyskole. Lad os satse på, at han trods en skidt debut vil kæmpe for mere væsentlige sager de kommende måneder.

Og når det så kommer til emnet - flere Dannebrog i kommunale kontorer. Det skriger til den himmel, som flaget faldt ned fra i Estland under Valdemar Sejr.

Aarhus Kommune har skiftet navn og på mange andre måder lagt sig i selen for at markere sig som en international by og en by, der forstår sig selv som en brik i den globale verden - som en by, der i lige så høj grad sammenligner sig med London og Berlin som København. Kommunen arbejder intenst på at tiltrække masser af udenlandsk højt kvalificeret arbejdskraft.

Uagtet en fin intention om at frem­elske samhørighed og fællesskabsfølelse via det nationale flag virker det malplaceret at insistere på, at det skal ske på de offentlige kontorer.

Summasumarum bør Simsek fokusere sine kræfter på andre emner.