norddjurs

Viborg HK er glade for at kunne offentliggøre et samarbejde med virksomheden ii NETWORK, der har den gamle Grenaa-dreng og Popstars-vinder Jon Nørgaard som partner, omkring afviklingen af kvalifikationsturneringen til damernes Champions League. ii NETWORK overtager hele arrangementet, som afvikles i Grenaa den 17.-18. september.

I forbindelse med lodtrækningen til kvalifikationsturneringen, vandt Viborg HK retten til at afvikle stævnet i sin pulje. Nye regler omkring fordeling af omkostningerne ved stævnet umuliggør imidlertid, at Viborg HK kan løfte opgaven alene. Samtidig har afviklingen af så stort et arrangement i Viborg logistisk vist sig meget vanskelig, da der afvikles City Marathon og et andet stort arrangement i byen i samme weekend. Viborg HK har derfor været i dialog med flere mulige samarbejdspartnere med henblik på at fastholde stævnet i Danmark, og her bød ii NETWORK ind med stort engagement og et spændende koncept, som gjorde det oplagt at indgå et samarbejde.

Sport og musik

Samarbejdet med ii NETWORK, der er en af Danmarks førende virksomheder indenfor musik- og event industrien, betyder blandt andet, at publikum i Grenaa Idrætscenter bliver forkælet med live optrædener fra topnavne som Copenhagen Drummers, USO og Clemens i forbindelse med kampene.

Viborg HK’s direktør, Peter Cassøe, glæder sig over den aftale, der er kommet i stand med ii NETWORK.

»Det har været utrolig vigtigt for os at bevare turneringen i Danmark, så vi kunne give pigerne de bedst tænkelige betingelser for at sikre kvalifikationen til Champions League. Det er lykkedes med denne aftale, som samtidig lægger op til, at hele stævnet bliver en rigtig spændende og attraktiv event i Grenaa. iiI NETWORK er gået ind til samarbejdet med stort engagement og professionalisme, så vi glæder os til en fantastisk weekend med håndbold og underholdning i topklasse,« siger Peter Cassøe.

Glad borgmester

Også i Norddjurs Kommune er der glæde over, at Grenaa Hallen skal lægge gulv til den store sportsbegivenhed.

»Det bliver en spændende event, som forhåbentlig vil give spillere og tilskuere gode oplevelser – både på og udenfor banen. Stævnet viser, at Grenaa også kan danne ramme om store sportsbegivenheder,« siger borgmester Jan Petersen, S.

Partner i ii Network, Jon Nørgaard, der selv er opvokset i Grenaa og kommet meget på banerne i Grenaa Idrætscenter som barn, ser frem til at give grenaaenserne en håndboldoplevelse i verdensklasse.

»Det er dejligt, at vi kan være med til at trække så stor en begivenhed til Grenaa. Dette er ii NETWORK’s måde at give lidt igen til en by, som har haft enorm betydning for vores udvikling og vækst over de senere år. Jeg håber derfor inderligt, at lokalbefolkningen i og omkring byen vil tage godt imod arrangementet og komme og bakke op om Viborg HK. Vi vil gøre alt, hvad der står i vores magt for at lave så god en kulisse som overhovedet muligt for både tilskuere og spillere. Det vil være dejligt, om vi igen en anden gang kan slå dørene op til håndbold i absolut topklasse i Grenaa,«, siger Jon Nørgaard.

Han siger, at han er glad, hvis bare arrangementet løber rundt, og så håber han, at det bliver en begivenhed, der vil give masser af liv i hele byen.

TV sender fra stævnet begge dage, og billetsalget til Champions League kvalifikationsstævnet er åbnet på Viborg HK’s hjemmeside www.vhk.dk.

Champions League kvalifikationsturneringen har foruden Viborg HK deltagelse af U Jolidon Cluj (Rumænien), Rostov Don (Rusland) og en tredje modstander, der findes ved en præ-kvalifikationsturnering sidst i august. Viborg HK møder Rostov Don i semifinalen lørdag den 17. september, mens finalen spilles søndag. Kun vinderen af turneringen kvalificerer sig til Champions League.