odder

For fjerde år i træk er der begynderkursus i Odder og Omegns Biavlerforening.

Og i år har foreningen også flyttet et kursus helt uden for kommunen. Nemlig til Malling, hvor man også skal have fornøjelsen af det bevingede lille husdyr, der egner sig fortrinligt for hele familien.

»Engang tænkte man straks på en ældre piberygende herre, når man sagde biavler. Sådan er det ikke længere. I dag er der mange kvindelige biavlere, men der er også mange yngre mennesker, der begynder som biavlere. Biavl er nemlig en rigtig god familiehobby. Har man først fået bier, er hele familien på kort tid involveret,« fortæller Lene Kiel Jensen biavleforeningen.

Også for de mindste

Lene Kiel Jensen ser ofte, at biavl bliver et projekt for hele familien.

Og til dem, der er bange for, at de mindst bliver stukket, eller tror, at børn og bier er et dårligt match, har hun denne beroligende formaning:

»At deltage i selve pasningen af bierne, kan selv mindre børn finde ud af. Og det er vildt fascinerende at opleve biernes fantastiske samarbejde i stadet. Børn elsker at høre om og efterfølgende finde: rengøringsbier, ammebier, vagtbier og trækbier. At finde dronningen og se hendes æg og larver. For slet ikke at tale om at smage honningen direkte fra tavlen,« siger hun.

Syv-årig har sit eget stade

Lene har selv bier og hjælper gerne andre med at komme i gang, hvilket hendes nabo lukrerer på.

»I Odder og Omegns Biavlerforening har vi ofte børn med til vores skolebigårdsaftner, og det samme gælder, når vi er på besøg hos hinanden. Selv har jeg naboens syv-årige Malte involveret, idet han har sit eget stade at passe. Og der hjælper jeg lidt, hvis der er brug for det.«

Et er selvfølgelig at passe bierne. Noget andet er at høste, hvad de små flittige flyvende nyttedyr producerer.

»Når dagen for slyngning af tavlerne oprinder, og hele slyngerummet dufter af voks og honning, er der hektisk aktivitet. Igen kan alle være med. Også de mindste. Men bedst er det nu, hvis der er en, der går i køkkenet og laver vafler eller pandekager til den allerførste nyslyngede honning. Så bliver det ikke meget bedre,« mener Lene Kiel Jensen.

Tag med på bikursus

Nu har du altså muligheden for at starte som biavler helt selv - eller sammen med din familie.

Det eneste, det kræver, er, at du har mod på tilværelsen som honningproducent. Og at du kan deltage i et af de to kurser, som skubber dig i gang med staderne.

I Odder afholdes kurset i Den Økologiske Haves, Rørthvej 132. Kurset starter torsdag 17. marts. Derefter de følgende tre torsdage: 24. marts, 31. marts og 4. april. Alle aftenen klokken 19.30 til ca. 21.30.

I Malling afholdes kurset efter de foreløbige planer på den lokale skole. Her er kurset fordelt på to lørdage, nemlig 2. og 9. april, klokken 10.00 og 14.00.

Du kan melde dig til på email eller per telefon til Lene Kiel Jense: lkjensen63@gmail.com eller 51266834.

Mere om bier på:

oddernettet2.dk/biavlerforeningen/

og

honningsiden.dk