Odder

Endelig kom dagen, flere tusinde børn havde ventet på - store iPad-dagen, hvor de fik udleveret hver deres i­Pad.

Det forgik torsdag formiddag på alle kommunens skoler, hvor omkring 2.200 børn stod i køer med julelys i øjnene. Lærerne havde allerede fået hver sin i oktober, så nu var det deres tur til at dele ud.

På Parkvejens Skole blev der gjort lidt ekstra ud af udleveringen. Her var borgmesteren, flere byrådpolitikere, to folketingspolitikere og selvfølgelig pressen med til at gøre det til både en lokal, national og endda en international begivenhed.

For Odder Kommune er den første i Europa til at uddele »tablets« til samtlige lærere, skolepædagoger og elever og bliver dermed pioner for en undervisningsform, der naturligt inddrager it i undervisningen og samtidig ændrer både lærere og elevers roller. Lærernes undervisning flyttes væk fra tavlen, og eleverne bliver en del af undervisningen ved at dele deres viden og kunnen med både klassekammerater og lærere.

Kingsize bleer og kongemord

Det hele er et led i kommunens fremtidige skolestrategi, hvor elevernes digitale hverdag også skal inden for skolens døre.

På Parkvejens Skole samledes alle omkring 600 elever i gymnastiksalen fra morgenstunden, hvor skoleleder Keld Rask understregede, at det var en ganske særlig dag.

»Jaaaa,« lød det rungende fra børnene.

Herefter viste 7.b, som har været pilotklasse på projektet, hvad man blandt andet kan med en iPad.

»Jeg har sådan set gjort det, jeg plejer at gøre, når jeg planlægger undervisningen. Jeg har bare tænkt iPads ind i planlægningen og fortalt eleverne, hvilke apps de kunne bruge,« sagde 7.b’s lærer.

Eleverne demonstrerede så deres kunnen med blandt andet et hørespil om mordet på den danske konge Erik Klipping og en reklame for kingsize bleer. Altsammen optaget og redigeret ved hjælp af iPads.

Det forventningfulde og meget entusiatiske publikum af skoleelever klappede højlydt af præsentationerne, og også borgmester Elvin J. Hansen høstede et bragende bifald, da han sagde til børnene:

»Julen varer lige til påske. Det gør den i hvert fald i Odder, for nu får I en julegave mere. Men husk, det er et arbejdsredskab.«

I yndlingsfarven, tak

Flere steder på skolen blev iPads’ene nu delt ud til eleverne, og i skolens nye læringscenter stod blandt andre Frederikke fra 0.a i kø.

»Jeg vil gerne bede om en i lyserød,« sagde hun med blid stemme og lignede verdens lykkeligste pige, da hun fik en i den ønskede farve.

»Det er fordi, det er min yndlingsfarve. Jeg glæder mig til at pakke den ud nu.«

- Ved du, hvad man kan brude iPad’en til?

»Ja, til at lave perler. Det har jeg selv prøvet i SFO’en, Men man kan også bruge den til mange andre ting. Man kan lave teater på den,« sagde Frederikke.

Odder Kommune har i alt indkøbt 2.580 iPads til en pris på i alt næsten otte millioner kroner.