Østjylland

Det nye år bliver elbilernes. En stribe nye ladestationer i Aarhus og Østjylland vil forbedre elbilisternes vilkår for at komme rundt i de miljørigtige biler.

Østjyllands Radio rapporterer, at der til sommer vil være i alt 21 steder i Østjylland, hvor elbilerne kan tankes op.

De nye ladestationer i Aarhus er allerede planlagt til Ingeniørhøjskolen, universitetet og Magasin i Aarhus.

I Aarhus kan elbilen i forvejen tankes ved blandt andet Radisson Blu på Magrethepladsen og i Storcenter Nord, hvor Føtex disker op med en såkaldt hurtig-lader. Den vil kunne tanke elbilen op på kun 20 minutter, mens en normal elforsyning for eksempel hjemme fra privaten skal bruge den halve nat på en opladning.

I 2011 blev en stribe århusianske familier som forsøg sendt ud i elbiler. Sidste år var der indregistreret 800 elbiler i Danmark.

Dansk Elbil Alliance vurderer overfor P4 Østjylland, at der i år sælges flere tusinde nye elbiler, så antallet sandsynligvis runder 3000.