SHOPPING

De røde træbygninger, smukke og velplejede drivhuse omkranset af grønne planter og træer i mange størrelser tager imod gæsterne til besøgshaven »Den økologiske Have« i Odder.

Besøgshaven er berømt i det østjyske for at give gæsterne et indblik i, hvordan man dyrker sin have efter økologiske principper. Gennem foråret og sommeren tilbyder haven en lang række forskellige rundvisninger og foredrag: Naturhaver, spiselige blomster og vild mad er nogle af emnerne.

Syltetøj og kryddersalt

»Der er mange, som bliver fristet af vores hjemmelavede syltetøj. En kunde fra Sjælland havde købt solbærsyltetøj med hjem og skrev senere en meget begejstret mail til os om, at han ikke havde smagt noget så fantastisk og autentisk syltetøj, siden han var barn. Nu ville han gerne købe mere via nettet, men det gør vi altså ikke. Vi tør ikke sende glassene med posten. Folk må selv hente dem her,« fortæller Marie Christensen, som er leder af den Økologiske Have.

På hylderne i butikken, der ligger ved indgangen, står der også en række forskellige kryddersalte. Forårssalt med kornblomst, ramsløg og brændenælder er et af de alternative forslag til saltskålen til spisebordet.

Den økologiske Have er blevet godkendt til at lave deres forskellige bud på salte selv. Nu har man indledt et samarbejde med saltcentret i Mariager, som leverer salt i sække til Odder. Til gengæld får centret de færdigblandede Ø-mærkede salte fra økologerne i Odder til salg deroppe








Du kan også prøve en demo af E-avisen her.