Aarhus Fremad sluttede lørdag efteråret af med manér, da 2. divisionsholdet hentede sin fjerde sejr i de seneste fem kampe og bed sig fast i haserne på top tre. Oprykning til 1. division står dog ikke lige for døren, men målet er der.
»På sigt er ambitionen at komme op i 1. division og øge både sponsorinteresse og tilskuerinteressen omkring holdet. Vi træner fire gange om ugen, hvilket nogle af 1. divisionsklubberne ikke gør. Samtidig har vi optimeret fitnessmulighederne, ligesom der lige er blevet tilknyttet en diætist til holdet. Så vi prøver at køre alt i stilling til den dag, at vi kommer op i 1. division,« forklarer Aarhus Fremads direktør Søren Østergaard.
Bedre resultater - flere tilskuere
Han overværede for nylig et foredrag med AG Københavns karismatiske ejer Jesper Nielsen.
»For ham var det holdet, holdet og holdet. Det var baggrunden for det hele. Havde han holdet, så ville tilskuerinteressen og sponsorerne også komme. Han har puttet en masse penge i holdet, hvilket er den dyreste og mest usikre måde at gøre det på,« siger Aarhus-direktøren.
»I Aarhus Fremad gør vi det modsatte. Vi forsøger at skrue på sponsorknappen og få det til at fungere. Skabe de bedst mulige omgivelser for spillerne, så de kan skabe bedre resultater, hvilket vil få flere tilskuere til kampene. Derfor var det også vigtigt, at vi fik sluttet efteråret ordentligt af og sluttede som det næstbedst placerede herrehold i fodbold i byen,« siger direktøren.
Fem kampe mere
Han havde gerne set, at turneringen var fortsat lidt endnu, så holdet kunne nyde godt af den stime, det har været inde i på det seneste. En fremgang, der er kommet i takt med, at holdet er blevet sine skader kvit og intensiteten til træningen har fået et ryk opad.
»Jeg synes, at vi har en utrolig spændende trup med nogle spilletyper, der ikke bare er interessante i fodboldmæssig forstand, men også rent menneskeligt. De brænder virkelig for klubben og synes det er fedt at være en del af Aarhus Fremad, og det er virkeligt fedt at arbejde med sådanne nogle mennesker,« siger direktøren.











































seneste kommentarer