Spillerne i SK Aarhus kunne lørdag ånde lettet op, da det kom frem, at håndboldligaklubben undgår en lukning.
En kendsgerning, der glæder Sofie Bloch-Sørensen, som ugen igennem har fungeret som repræsentat for spillerne.
»Det har været en rigtig hård uge. Da vi fik beskeden om, at klubben lukkede i mandags var jeg sikker på, at løbet var kørt,« siger Sofie Bloch-Sørensen og understreger, at hun efter de sidste forhandlinger lørdag eftermiddag tror på, at man har fået skabt en base omkring SK Aarhus, der vil være holdbar i de næste mange år.
Interessant konstruktion
Sofie Bloch-Sørensen har sammen med keeper Rikke Poulsen været spillernes talerør under forhandlingerne og er indtil videre de to personer fra spillertruppen, som indtræder i en ny bestyrelse, som skal bestå af otte medlemmer.
»Jeg har ikke hørt om en lignende konstruktion før. Det er endnu ikke bestemt, at det bliver Rikke og jeg, der skal repræsentere holdet. Jeg synes dog, at tanken om at have spillere med i bestyrelsen er interessant,« siger Sofie Bloch-Sørensen og påpeger, at spillerne måske vil se på tingene fra en anden vinkel end forretningsmænd og derfor vil kunne bidrage til processen med at gøre SK Aarhus til et positivt indspark i århusiansk idræt.
Tasken er pakket
Første skridt bliver taget mandag eftermiddag, hvor spillertrup og trænere mødes med initiativtager Claus Hommelhoff for at holde møde om det nye setup bag ligaholdet. Herefter er det planen, at holdet skal have sin første træning.
»Vi har allesammen træningstøjet med i tasken. Nu må vi se hvor lang tid mødet tager, men jeg regner med, at vi skal ude og løbe lidt. Jeg tror, at det er meget godt, at alle spillere får mulighed for at hilse på Claus Hommelhoff og se hvem der står på redningen,« siger Sofie Bloch-Sørensen.
»Jeg tror på både koncept og projekt. Jeg er meget positiv overfor det, som de nye folk har skruet sammen,« siger hun.











































seneste kommentarer