MOLS / DJURSLAND

Dansk Folkepartis lokale kandidat til folketinget og medlem af regionsrådet for Midtjylland, Anders Vistisen, er ikke tilfreds med den manglende mobildækning på Mols.

»Det er helt uacceptabelt, at vi stadig i år 2011 kan have store dele af Danmark, der ingen mobildækning har,« siger Anders Vistisen.

»Det er en dårlig service til borgerne og gør det endnu sværere for de tyndt befolkede områder, hvor problemet er udbredt, at klare sig i konkurrencen med de store byer«.

Han konstaterer, at vi i Danmark har haft tradition for forsyningspligt på fx el, vand og fastnettelefoni.

»Det undrer mig derfor såre, at det trådløse mobilnet og højhastighedsinternettet, ikke er underlagt det samme princip«.

Anders Vistisen vil bede sit partis kommunalordfører, Hans Kr. Skibby, tage fat i videnskabsministeren for at lægge maksimalt pres på for at få udviklingen i gang.