ROSMUS:

Syddjurs Ungdomsskole distrikt Kolind har sendt invitationer ud til den store musikfestival »Rock i Rusk 2011«.

Musikfestivallen er den 31. festival for ungdomsskoleorkestre, som gerne vil vise, hvad de har lært på øveaftenerne hjemme i ungdomsskolen.

Finn Harding Sørensen fra ungdomsskolens afdeling i Rosmus oplyser om festivallen, der løber af stableb 12. marts, at netop ungdomsskolebands vil blive prioriteret, hvis der som i 2010 bliver rift om pladserne på scenen.

Modeshow og diskotek

Festivallen starter om formiddagen med rundstykker og morgenkaffe.

Ved middagstid går de første musikere på scenen, og disse afløser hinanden helt frem til kl. 20.00.

Her overtager en flok elever fra Syddjurs Ungdomsskole rampelyset for en stund for at præsentere et flot modeshow, de selv har forberedt.

Efter modeshowet åbner diskoteket frem til midnat, hvor festival 2011 er slut.

Fred hos Madam Blå

To scener bliver stillet op til orkestrene, og i lokalerne som støder op til, skal der også være aktivitet, oplyser Finn Harding Sørensen.

»Der vil komme en jam-scene, Madam Blå for forældre, der vil hvile ørerne lidt - og et spillerum med forskellige spillemaskiner.

Også en udstilling af forskellige musikinstrumenter fra et par musikforretninger er under forberedelse.

20 minutter til hver

Hvert orkester tildeles cirka 20 minutters effektiv spilletid - eller mindre, hvis der fx kun er ét nummer, som endnu »sidder i skabet«.

Der lægges også op til, at grupper kan tilmelde sig med optræden - fx med gøgl eller dans i pauserne mellem orkestrene.

Et website om begivenheden er under udarbejdelse og vil løbende blive udbygget hen mod festivallen 12. marts. Adressen er:

http://www.rockirusk.dk