AARHUS: En fin plan med enkelte torne.
Sådan ser Ældrerådet i Aarhus på et omstridt forslag til en ændring af organisationen bag ældreplejen.
Formand Jan Radzewicz finder det fornuftigt, at forslaget arbejder med en opsplitning af den nuværende chefstilling for sundheds- og omsorgsområde. Ifølge planen skal der fremover være tre fagchefer - én for hjemmeplejen, en for plejehjem og en for sundhed.
- Der er ingen tvivl om, at det samlede sundheds- og omsorgsområde har for stort omfang til en enkelt leder. Samtidig får lokalcentrene egen organisation uafhængigt af plejehjemmene, og det lover godt for blandt andet øget inddragelse af frivillige, siger Jan Radzewicz.
Vigtige kulturforandringer
I den offentlige debat om ældrepleje i Aarhus har der været fokus på blandt andet tilsynet med omsorgen på plejehjem.
Det område holdes der skarpt øje med i ældreområdet, og for formand Jan Radzewicz udgør det en af svaghederne i planen. Ældrerådet kan ikke umiddelbart kan se, hvor det kommunale tilsyn er placeret i organisationen.
Jan Radzewicz, Ældrerådet i AarhusDer er et ønske om kulturforandringer i ældreplejen, men det har man rigtigt svært ved at organisere sig til. Det er vigtigt at huske.
Ældrerådet i Aarhus har skriftligt kommenteret topledelsens plan for forandringer på ældre- og sundhedsområdet i Aarhus Kommune. Svaret blev indsendt før, at ansatte og fagforeninger kom på banen med kritik af planen.
For Jan Radzewicz er det vigtigt med klarhed over muligheder og begrænsninger ved en ændring af organisationen på ældreområdet.
- Der er et ønske om kulturforandringer i ældreplejen, men det har man rigtigt svært ved at organisere sig til. Det er vigtigt at huske, vurderer formanden.