Annonce
Aarhus

100 oversete aha-oplevelser: Nationalparkens hemmeligheder afsløres i ny bog

Kari Baklund har skrevet en bog om 100 oversete pletter i Nationalpark Mols Bjerge. Hun er træt af, at turisterne kun finder vej til de allerstørste attraktioner. Foto: Axel Schütt
I årevis har det irriteret Kari Baklund, at turister kun besøger de allerstørste attraktioner på Djursland. Nu er hun klar med en lommebog, der viser vej til 100 oversete perler på Syddjursland.

ØSTJYLLAND: Turister og gæster på Syddjursland skal ikke længere storsnyde sig selv for fantastiske oplevelser.

Den tanke fyldte Kari Baklunds hoved, da hun i februar i år satte sig til computeren for at skrive de første linjer til en ny bog.

Kari Baklund gik til tasterne med en kombination af vilje og lyst til at gøre en forskel.

I årevis er hun blevet mere og mere irriteret over, at en stor del af turisterne på Djursland aldrig kommer andre steder end i eksempelvis de store rutsjebaner i Djurs Sommerland eller den historiske Adelgade i Ebeltoft.

- Jeg kan næsten ikke bære, at de går glip af mange nære og overraskende oplevelser. Det er attraktioner, som du ikke bare finder ved at søge på internettet. Men det er præcist de oplevelser, der gør din ferie til noget helt specielt. Det er de oplevelser, vi også selv finder for enden af en grusvej under en ferie i Italien, forklarer Kari Baklund, der sammenlagt har boet 20 år på Djursland.

Annonce

Nationalpark Mols Bjerge

Nationalpark Mols Bjerge åbnede lørdag 29. august 2009. Dronning Margrethe stod for indvielsen.

Med indvielsen fik Danmark sin anden nationalpark efter Nationalpark Thy, der var åbnet sommeren forinden.

Parken i Syddjurs Kommune udgør et 180 kvadratkilometer stort naturområde på det sydlige Djursland. Nationalpark Mols Bjerges særkende er det særprægede istidslandskab, hvor mennesket har levet i årtusinder.

Mod vest i parken ligger Kaløs strandenge og skove med et varieret dyre- og planteliv. Der findes blandt andet sjældne insekter, som bor i gamle, udgåede træer. Mod nord ligger Stubbe Sø og Langesø, og mod øst er Jernhatten. Midt i nationalparken findes Mols Bjerge.

Gnister i engagementet

Det er en varm sommerdag på Syddjursland.

Avisen møder Kari Baklund ved Ørnbjerg Mølle nær Ebeltoft.

Den historiske mølle er en af de lokaliteter, der indgår i Kari Baklunds ny bog "100 hemmelige oplevelser i Nationalpark Mols Bjerge".

Kari Baklund skyder solbrillerne op i håret. Med gnistrende engagement i øjnene fortæller hun om arbejdet med at samle 100 vidt forskellige oplevelser i en håndbog, der passer i regnjakkens inderlomme eller lommen i de korte bukser.

- Det var utroligt let at finde 100 kvalificerede lokaliteter. Jeg havde selv idéer, og samtidig væltede det ind med forslag fra mit netværk. Jeg har udvalgt steder, hvor værterne hilser på dig - og ikke bare ser dig som en turist eller kunde, fortæller Kari Baklund.

At holde i hånden

Kari Baklund er ingen novice indenfor turisme.

Den nyslåede forfatter har blandt andet lavet analyser af turisters bevægelighed på Djursland, og til hverdag driver hun sammen med gemalen, Morten, Egil's Cafe i Femmøller samt Mols Kafferisteri.

Kari Baklunds analyser og erfaringer taler et tydeligt sprog: Mange turister holder sig til de allerstørste attraktioner, og de forlader sjældent nærområdet omkring ferieboligen.

Under den varme sommersol ved Ørnbjerg Mølle får det Kari Baklund til at ryste på hovedet.

- Det er fint, at turisterne besøger de største attraktioner. Men mange af dem vil med garanti mere end det. Min bog skal tage dem ved hånden og lede til de mange mindre attraktioner, der også er i nationalparken. Flere og flere mennesker vil gerne væk fra turiststrømme og guider for at få andre oplevelser. Jeg er overbevist om, at de nære oplevelser som en unik udsigt også har berettigelse, vurderer hun.

100 hemmelige oplevelser

Kari Baklund har udgivet lommebogen "100 hemmelige oplevelser i Nationalpark Mols Bjerge".

De 100 oplevelser er katagoriseret under otte overskrifter: Naturoplevelser, spændende bygninger, spisekammeret, kunstnerens værksted, udstillinger, unikke butikker, aktive oplevelser og oplevelser i børnehøjde.

Alle 100 oplevelser præsenteres på 136 sider med foto, adresse, oplysninger om åbningstider, webadresse og en beskrivende tekst.

Bogen udgives af Skrift & tale, mens Sandahls Grafik står for layout. Udgivelsen er støttet af Nationalpark Mols Bjerge & Feriepartner Ebeltoft.

Bogen kan købes hos indtil videre 14 forhandlere i Aarhus, Rønde, Ebeltoft, Knebel og Grenaa.

Den røde løber

Kari Baklunds arbejde med den ny bog begyndte stort set fra nul.

Men tingene tog hurtigt fart, da hun fik økonomisk støtte fra Nationalpark Mols Bjerge og Feriepartner Ebeltoft.

Opbakningen betyder, at bogen er gået fra ingenting til udgivelse i løbet af fem måneder.

- Ja, det er helt vildt. Jeg har faktisk aldrig arbejdet med et projekt, hvor den røde løber på den måde er blevet foldet ud under processen uden en eneste krølle eller krusning. Bogen har mødt så meget begejstring, at jeg overvejer en opfølger eller en lignende bog for et andet områder i Danmark, fortæller Kari Baklund.

Kari Baklund har arbejdet med turisterhvervet på Djursland. Hun står blandt andet bag analyser, der viser stor mangel på bevægelighed blandt turister. Foto: Axel Schütt

Små underværker

I den ny bog om hemmeligheder i nationalparken på Djursland er der ikke blevet plads til de allerstørste attraktioner.

Læserne må altså kigge forgæves efter ”The big five” i form af Djurs Sommerland, Fregatten Jylland, Glasmuseet, Ree Park Safari og Adelgade i Ebeltoft med alle butikkerne og Det Gamle Rådhus.

Til gengæld er der mulighed for at læse om et kig ind i en keramikers værksted, en smuk have, udsigten fra toppen af en stor sten eller en lille sjov butik, som er helt sin egen.

- Det er intet galt med en hæsblæsende tur i en forlystelse eller en gåtur ned ad Adelgade. Det må bare ikke blive de eneste oplevelser på en ferie i et område med så mange muligheder og oplevelser. De små underværker gør tit det største indtryk, vurderer Kari Baklund.

Ørnbjerg Mølle nær Ebeltoft er et af Kari Baklunds favoritsteder i Nationalpark Mols Bjerge. Hun har ingen forståelse for, at den restaurerede mølle ikke trækker turister i stor stil. Foto: Axel Schütt
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Indland

Henriette Zobel er død 

Læserbrev

Læserbrev: Byhistorie - vi siger det ikke til nogen

På Rækker Mølle Skoles skolebibliotek var der et relativt begrænset udvalg af læsestof. Det lykkedes dog at finde nogle bøger, hvis fortælling jeg har taget med mig siden hen. Bøgerne er skrevet af Hjørdis Varmer og handler om Peter Sabroe. En af bøgerne har titlen ”Børnenes Ven”, og derfor har statuen af netop Peter Sabroe altid givet så god mening for mig, når jeg er kørt forbi Østbanetorvet i Aarhus. På torvet står Sabroe hugget i granit, mens han holder en lille pige i hånden. Fra Varmers bog genkendte jeg historien om den århusianske socialdemokrat, som værnede om de udsatte børn, og som ofte lykkedes med at forbedre disse børns vilkår på nærmest heroisk vis. Når jeg bringer Peter Sabroe på banen, skyldes det i høj grad, at det er et godt eksempel på, hvordan Aarhus holder munden lukket, når historiens vingesus findes i bybilledet. Hvorfor formidler vi ikke i højere grad hvem, hvad, hvor i vores by? Eksempelvis byens jødiske kirkegård. Den står lige i nærheden af rådhuset, men den står der bare og forfalder. Hvorfor fortæller vi ikke om, hvordan det jødiske samfund har bidraget til vores by? Står kirkegården endnu blot i vores by, fordi den er fredet, eller står den der, fordi det giver mening? Kirkegården er et eksempel på vigtig kulturhistorie, som også i dag har sin berettigelse, men som ikke nødvendigvis giver mening for forbipasserende, fordi historien bag ikke bliver fortalt. Samme fortælling er det med lapidariummet, som findes i bunden af Rådhusparken (betegnelse for en samling af gravstene i bunden af Rådhusparken). I ny og næ er jeg vært for en rundvisning på rådhuset, og da jeg første gang skulle stå for sådan en, fik jeg en folder stukket i hånden. Heri kunne jeg læse om Rådhusparken, hvori der står en samling gravstene, hvis navne, repræsenterer betydningsfulde mennesker for vores by – gid jeg kendte mere til den historie! Men det gør jeg ikke, for stenene står der uden at fortælle, hvilke fantastiske individer de repræsenterer, og hvad de har betydet for vores by. Min datter Ellen er otte måneder, og jeg glæder mig så umanerligt til at lære hende Aarhus at kende, men det kommer til at kræve en indsats. Når vi går nede i Volden, Latinerkvarteret eller på Bispetorv, så vil jeg gerne kunne fortælle hende, hvorfor de steder hedder, som de gør. Tænk, hvis det ikke krævede grundig forberedelse af give kærligheden til vores by videre, men i stedet var formidlet som en naturlig del af byindretningen. Sådan er det for eksempel i Odense. På skiltene med gadenavne er der en lille notits om, hvorfor de hedder netop sådan. Det er slet ikke så svært, og det giver mening at formidle mere. På et lidt større plan går vi en fremtid i møde, hvor flere shopper på nettet, og hvor vores bymidte derfor skal byde på noget andet, end det som hjemmesiderne kan. Der bliver længere mellem specialbutikkerne i vores by, formentligt fordi det er svært at holde huslejen hjemme. Det er en tendens, som er svær at gå imod, men tænk, hvis Aarhus Byråd hjalp byens detailhandel, turister og forældre ved at tilrettelægge en levende bymidte, hvor det er spændende at komme, og hvor man har lyst til at befinde sig. Vi bor i en historisk spændende by, som indbyder til både leg og læring, og derfor er det nemt for Aarhus med en lille indsats at differentiere sig i forsøget på at tiltrække turister, kunder og børn på eventyr. For nylig kom vikingerne i vores lyssignaler. Jeg smilede faktisk lidt, da jeg så tiltaget, som Venstres politiske leder, Bünyamin Simsek, har indført. Ved nærmere eftertanke mener jeg faktisk, at det er et rigtig godt eksempel på, hvordan vi levendegør vores by på en spændende måde. Lad os sige det til nogen – sige det videre! Vi bor i en fantastisk by, som rummer en fantastisk fortælling, lad os nu få den historie fortalt! Det giver mening at dyrke en bys særpræg. Det er jo netop en af årsagerne til, at vi, som bor i Aarhus, er stolte af at bo lige her.

Aarhus

Spritkontrol i weekenden: Mor kørte med sit tre-årige barn på skødet

112

15-årig dreng faldt om med hjertestop: Motorcykelbetjent og livredder kæmpede side om side

Annonce