Annonce
Aarhus

11.609 indbyggere per idrætshal i midtbyen: Ny plan kan lave nedlagt skole om til idrætscenter på Trøjborg

Sådan kan et nyt idrætscenter i den nedlagte Nørre Boulevard Skole komme til at se ud. Visualisering: Gjøde & Partnere Arkitekter
Nedlagt skole kan blive hårdt tiltrængt idrætstilbud i midtbyen.

TRØJBORG: Aarhus Kommune har store problemer med at anlægge idrætsfaciliteter, så de kan følge med det stejlt stigende indbyggertal i Aarhus.

Den er især gal i Midtbyen, hvor der er 11.609 indbyggere pr. idrætshal. Det er rigtig, rigtig mange indbyggere, sammenlignet med landsbyer som Mårslet og Hårup-Mejlby. Her er de henholdsvis 2.893 og 2.142 indbyggere om at dele en idrætshal.

Derfor falder det på et meget tørt sted, hvis sportens rådmand, kulturrådmand Rabih Azad-Ahmad (R), får gennemført et nyt forslag.

Han vil lave den nedlagte Nørre Boulevard Skole om til et idrætscenter.

- Der flytter omkring 15.000 mennesker ind på Aarhus Ø. Og når universitetet overtager kommunehospitalet, kommer der også boliger. Beboerne begge steder har brug for idrætsfaciliteter. Derfor er det her en ideel placering, siger Rabih Azad-Ahmad.

Idrætscenter er Nørre Boulevard Skole, der blev nedlagt i 1976, til en vis grad allerede, idet den rummer en sportshal med omklædningsrum. Desuden har en bordtennisklub lokaler i den nedlagte skole.

Annonce

Vi skal gøre det klogt og smart, når vi fortætter byen, men det har vi ikke altid været gode til

Rabih Azad-Ahmad (R)

Idrætshal og tagpavillon

Rabih Azad-Ahmad har fået arkitektfirmaet Gjøde & Partnere – der skabte kunstværket Den Uendelige Bro – til at slå streger til et idrætscenter med blandt andet en 670 kvadratmeter stor idrætshal samt flere mindre sale i en tagpavillon på 247 kvadratmeter.

Nørre Boulevard Idrætscenter vil kunne anvendes af idrætsgrene som basketball, volleyball og bordtennis. Yoga og kampsport er også mulige brugere af centret.

Ombygningen er budgetteret til at koste cirka 37 millioner kroner – et beløb, Rabih Azad-Ahmad håber, at byrådet vil afsætte, når det holder anlægskonference.

Århus Stiftstidende fortalte i torsdags om, hvordan boligudvikling betyder, at indbyggertallet omkring Vejlby-Risskov Centret kommer til at vokse med 18.000 mennesker. Uden at der følger en eneste fodboldbane, håndboldhal eller anden idrætsfacilitet med.

- Vi skal gøre det klogt og smart, når vi fortætter byen, men det har vi ikke altid været gode til, siger Rabih Azad-Ahmad.

Han fortæller, at Sport og Fritid er i gang med en handleplan for anlæg af flere kunstgræsbaner.

- Også i Midtbyen. Men her er det svært at finde plads, siger Rabih Azad-Ahmad, der forsikrer, at Sport og Fritid med lys og lygte leder efter steder, der er oplagte til placering af idrætsanlæg.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Læserbrev

Læserbrev: Aftenskolerne i Aarhus gør en kæmpe forskel

En halv million århusianere deltager årligt i aktiviteter, som de folkeoplysende skoler laver i Aarhus – det gør naturligvis en kæmpe forskel for århusianerne og byens liv. I uge 45 fejrede vi folkehøjskolernes 175-årsjubilæum – aftenskolerne er en udløber af hele den folkelige bølge, der skyllede ind over Danmark fra slutningen af 1800-tallet og frem og som er en vigtig del af det fundament, som vores demokrati står på. De folkelige bevægelser udspringer af et stort ønske om at give hele befolkningen adgang til viden og uddannelse for at understøtte en demokratisk udvikling af vores land. En del af dette ønske var oprettelse af de folkeoplysende skoler (aftenskolerne). De skulle sikre, at en bred del af borgerne – i fritiden fik mulighed for, via viden, indsigt og demokratisk kompetence, at bidrage til udviklingen af den enkelte og samfundet. I Aarhus er dette arbejde fortsat en stor succes. Succes kan måles på mange forskellige måder – her er et par bud på, hvorfor vi mener, skolerne i Aarhus er en succes. Første succeskriterie er, at rigtig mange borgere benytter sig af skolernes tilbud – og det gør århusianerne. I 2018 deltog over en halv million i en-dags-arrangementer, mens næsten 100.000 borgere deltog i aftenskolernes mere traditionelle virksomhed i form af kurser og forløb. Der er naturligvis tale om gengangere i både kursustallet og en-dags-arrangementerne. Men vi taler om tal, som tilnærmelsesvis kan sammenlignes med hhv. besøgstallene i Den Gamle By eller tilskuertallene til AGF's hjemmekampe. Så de folkeoplysende skoler er en meget vigtig del af byens kulturliv og en vigtig brik i det demokratiske og folkeoplysende arbejde. Et andet succeskriterie for os er, at skolerne også når bredt ud til forskellige befolkningsgrupper i vores by. Først og fremmest sker det, fordi aftenskolerne udbyder et utroligt bredt spektrum af kurser og tilbud. Men det sker også, fordi vi i Aarhus Byråd har prioriteret at give et tilskud til betalingen for forskellige lavindkomstgrupper. Dette tilskud kommer særligt studerende/lærlinge, pensionister og folk uden for erhverv samt handicappede til gavn. Det er grupper, som ellers ikke er de flittigste brugere af byens øvrige oplysnings- og kulturtilbud. Så også målt ud fra dette kriterie er skolerne en succes. Endelig bidrager de folkeoplysende skoler ift. rigtig mange vigtige dagsordener i vores by. De hjælper med, når vi skal give tilbud til genoptræning af mennesker med hjerne- og trafikskader eller skader i bevægeapparatet. Skolerne har også gode tilbud til borgere, som risikerer at glide ud i ensomhed, og der er tilbud med fokus på en bedre integration af borgerne i vores by. Og i samspil med bibliotekerne gør de en kæmpe indsats for folkeoplysning, litteratur og demokratisk debat, ligesom de i samarbejde med fritids- og idrætslivet gør en ganske betydelig indsats for foreningslivets trivsel og understøttelse. Så også her er der tale om en succes. Man må aldrig hvile på laurbærrene, og det gælder også aftenskoleområdet. Der har løbende været en debat om, hvorvidt vi bruger for mange midler til området på handicapområdet, og nogle har været bekymret for, at der er sket et fald i antallet af skoler over de seneste fem-syv år. Begge dele er vigtige spørgsmål at rejse, men vi synes, at der også findes nogle gode svar på dem. Først til spørgsmålet vedrørende aktiviteter for borgere med et handicap. Vi står alle tre bag det brede flertal i byrådet, der ønsker at give ALLE borgere spændende tilbud og udfordringer gennem deltagelse i aftenskolevirksomhed. Vi forestiller os, at hvis du er fysisk eller psykisk udfordret, er det ekstra godt og vigtigt at få mulighed for at deltage i spændende og varierede aktiviteter. Og det er aftenskolerne rigtig gode til at tilbyde. Hvis man er psykisk sårbar eller deprimeret, har et midlertidigt eller permanent bevægelseshandicap eller er socialt udfordret, kræver det bare nogle andre rammer, end det er tilfældet for os andre. Mindre hold og/eller flere undervisere, ja måske endda andre fysiske rammer – og det koster penge. Midler, som vi mener, et rigt samfund som det danske skal prioritere. Men der skal naturligvis også være tilbud til de øvrige borgere – og det er der. Faktisk benyttes mere end 80 procent af de samlede aftenskolepladser i Aarhus af borgere uden handicap - så der er plads til os ALLE, både dem, som må leve med et handicap, og dem som lever uden, og langt de fleste pladser bruges altså på mere traditionel aftenskoleaktivitet. Slutteligt – det er rigtigt, at der er blevet færre aftenskoler i Aarhus over årene, men nedgangen ser ud til at være stoppet, og variationen i de udbudte kurser og aktiviteter har aldrig været større, så man rammer en stor del af den århusianske befolkning med gode tilbud. Vi mener alle tre, at folkeoplysningen er en af grundstenene i det danske demokrati. Derfor et det fortsat vores ønske at sikre en stærk folkeoplysning for alle århusianere.

Annonce