Annonce
Østjylland

130 års erfaringer med kaniner og fjerkræ

Der er udstilling af høns, kaniner og andre hobbydyr i Byhallen i Kolind

Jubilæer i Fjerkræklub og kaninavlerforening fejres ved udstilling i Kolind. Mange søger gode råd hos de to foreninger

Denne weekend er en i alt 130 års erfaringer med kaniner og fjerkræ samlet i Kolind. Ved den årlige Hobbydyrsudstilling fejrer arrangørerne fra Kolind og Omegns Fjerkræklub og Djurslands Kaninavlerforening henholdsvis 80 og 50 års jubilæum, og mærkedagene falder i en tid med stigende interesse for at trække på medlemmernes viden om dyrene.

Annonce
Der er udstilling af høns, kaniner og andre hobbydyr i Byhallen i Kolind

»Det så slemt ud, da fugleinfluenzaen hærgede for fem år siden. Ja, det var vel den værste krise i den nyere del af fjerkræklubbens historie. Men nu er interessen vendt tilbage for fuld styrke, og vi rådgiver alt fra parcelhusejere til landmænd om at holde især høns,« siger formand Hans Jørgen Bjerregaard fra den 80-årige Kolind og Omegns Fjerkræklub.

I 2010 besøgte knap 1.000 mennesker Hobbydyrsudstillingen, og et øjekast på tilstrømningen ved billetbordet tyder på lignende besøgstal i år.

I udstillingens kaninafdeling holder formand Henning Nielsen Lund fra Djurslands Kaninavlerforening styr på løjerne.

Henning Nielsen Lund er nyvalgt formand for foreningen, så han har fået lidt af en ilddåb i forbindelse med forberedelserne til udstillingen. Helt galt gik det, da formanden faldt og beskadigede sin skulder voldsomt.

»Derfor jeg har i stor stil uddelegeret arbejdet til andre, der uden videre har taget over. Netop den her situation fortæller meget om det fantastiske samarbejde, som vi har såvel internt i kaninavlerforeningen som med fjerkræklubben. Samværet og hyggen betyder rigtigt meget,« understreger Henning Nielsen Lund fra Kolind.

Formanden for kaninavlerforeningen er sikker på, at de årlige udstillinger i Kolind medvirker til at holde liv i interessen for kaniner og fjerkræ på Djursland.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Indland

Henriette Zobel er død 

Læserbrev

Læserbrev: Byhistorie - vi siger det ikke til nogen

På Rækker Mølle Skoles skolebibliotek var der et relativt begrænset udvalg af læsestof. Det lykkedes dog at finde nogle bøger, hvis fortælling jeg har taget med mig siden hen. Bøgerne er skrevet af Hjørdis Varmer og handler om Peter Sabroe. En af bøgerne har titlen ”Børnenes Ven”, og derfor har statuen af netop Peter Sabroe altid givet så god mening for mig, når jeg er kørt forbi Østbanetorvet i Aarhus. På torvet står Sabroe hugget i granit, mens han holder en lille pige i hånden. Fra Varmers bog genkendte jeg historien om den århusianske socialdemokrat, som værnede om de udsatte børn, og som ofte lykkedes med at forbedre disse børns vilkår på nærmest heroisk vis. Når jeg bringer Peter Sabroe på banen, skyldes det i høj grad, at det er et godt eksempel på, hvordan Aarhus holder munden lukket, når historiens vingesus findes i bybilledet. Hvorfor formidler vi ikke i højere grad hvem, hvad, hvor i vores by? Eksempelvis byens jødiske kirkegård. Den står lige i nærheden af rådhuset, men den står der bare og forfalder. Hvorfor fortæller vi ikke om, hvordan det jødiske samfund har bidraget til vores by? Står kirkegården endnu blot i vores by, fordi den er fredet, eller står den der, fordi det giver mening? Kirkegården er et eksempel på vigtig kulturhistorie, som også i dag har sin berettigelse, men som ikke nødvendigvis giver mening for forbipasserende, fordi historien bag ikke bliver fortalt. Samme fortælling er det med lapidariummet, som findes i bunden af Rådhusparken (betegnelse for en samling af gravstene i bunden af Rådhusparken). I ny og næ er jeg vært for en rundvisning på rådhuset, og da jeg første gang skulle stå for sådan en, fik jeg en folder stukket i hånden. Heri kunne jeg læse om Rådhusparken, hvori der står en samling gravstene, hvis navne, repræsenterer betydningsfulde mennesker for vores by – gid jeg kendte mere til den historie! Men det gør jeg ikke, for stenene står der uden at fortælle, hvilke fantastiske individer de repræsenterer, og hvad de har betydet for vores by. Min datter Ellen er otte måneder, og jeg glæder mig så umanerligt til at lære hende Aarhus at kende, men det kommer til at kræve en indsats. Når vi går nede i Volden, Latinerkvarteret eller på Bispetorv, så vil jeg gerne kunne fortælle hende, hvorfor de steder hedder, som de gør. Tænk, hvis det ikke krævede grundig forberedelse af give kærligheden til vores by videre, men i stedet var formidlet som en naturlig del af byindretningen. Sådan er det for eksempel i Odense. På skiltene med gadenavne er der en lille notits om, hvorfor de hedder netop sådan. Det er slet ikke så svært, og det giver mening at formidle mere. På et lidt større plan går vi en fremtid i møde, hvor flere shopper på nettet, og hvor vores bymidte derfor skal byde på noget andet, end det som hjemmesiderne kan. Der bliver længere mellem specialbutikkerne i vores by, formentligt fordi det er svært at holde huslejen hjemme. Det er en tendens, som er svær at gå imod, men tænk, hvis Aarhus Byråd hjalp byens detailhandel, turister og forældre ved at tilrettelægge en levende bymidte, hvor det er spændende at komme, og hvor man har lyst til at befinde sig. Vi bor i en historisk spændende by, som indbyder til både leg og læring, og derfor er det nemt for Aarhus med en lille indsats at differentiere sig i forsøget på at tiltrække turister, kunder og børn på eventyr. For nylig kom vikingerne i vores lyssignaler. Jeg smilede faktisk lidt, da jeg så tiltaget, som Venstres politiske leder, Bünyamin Simsek, har indført. Ved nærmere eftertanke mener jeg faktisk, at det er et rigtig godt eksempel på, hvordan vi levendegør vores by på en spændende måde. Lad os sige det til nogen – sige det videre! Vi bor i en fantastisk by, som rummer en fantastisk fortælling, lad os nu få den historie fortalt! Det giver mening at dyrke en bys særpræg. Det er jo netop en af årsagerne til, at vi, som bor i Aarhus, er stolte af at bo lige her.

Aarhus

Spritkontrol i weekenden: Mor kørte med sit tre-årige barn på skødet

112

15-årig dreng faldt om med hjertestop: Motorcykelbetjent og livredder kæmpede side om side

Annonce