Annonce
Aarhus

23-årig århusianer dømt til fire og et halvt års fængsel i sag om bandeskyderi

De to tiltalte blev dømt for våbenbesiddelse under skærpende omstændigheder efter våbenlovens § 192. Arkivfoto.
En enig domsmandsret ved Vestre Landsrets afdeling i Esbjerg har tilsluttet sig dommen fra byretten i en sag, hvor en 23-årig århusianer var tiltalt i forbindelse med et bandeskyderi i 2017 i Esbjerg.

Der var nedslåede blikke og udtalte frustrationer blandt tilhørere og én af de dømte, da Vestre Landsret i Esbjerg havde afsagt dommen over de to tiltalte bandemedlemmer. Under talstærkt politiopbud, hvor flere betjente var iført skudsikre veste, fandt Landsretten den 23-årige århusianer Ali Taleb og 22-årige Mohammed Liban Omar skyldige i ulovlig våbenbesiddelse i forbindelse med et verserende bandeopgør i Esbjerg i efteråret 2017.

Det var en enig domsmandsret bestående af tre landsdommere og tre domsmænd, der stadfæstede dommen fra Byretten i Esbjerg den 6. juli sidste år. De to dømte skal således fire og et halvt år i fængsel, da dommen på to år og tre måneders fængsel bliver fordoblet, fordi de begge ifølge dommen har tilknytning til bandemiljøet, jævnfør straffelovens § 81A. Landsretten fastholdt også, at det var en skærpende omstændighed, at våbenbesiddelsen fandt sted i offentligt rum på Stengårdsvej sent om aftenen den 14. september 2017.

Annonce

Stadfæstelse

  • De to mænd blev i byretten dømt for våbenbesiddelse under skærpende omstændigheder efter straffelovens § 192. De er tillige dømt efter straffelovens paragraf 81A, den såkaldte bandeparagraf, der gør, at straffen fordobles
  • Det er politiets opfattelse, at de to mænd er tilknyttet Stengårdsvej-gruppen
  • 23-årige Ali Taleb er fra Aarhus, men har familie på Stengårdsvej. Han blev ikke udvist
  • 22-årige Mohammed Liban Omar blev udvist. Retten begrundede også udvisningen med, at han ikke var velintegreret i det danske samfund, da han hverken var i beskæftigelse eller påbegyndt en uddannelse

Videomateriale blev afgørende

I dommen lagde Landsretten vægt på, at videomaterialet fra en fælleskælder tæt på gerningsstedet, ifølge rettens vurdering, viste, at de to dømte med banderelationer havde befundet sig i kælderen og var gået derfra i besiddelse af skydevåben.

Ved et retsmøde tidligere på ugen havde Ali Taleb erkendt at have opholdt sig i kælderen på et tidspunkt, men uden at have haft noget med en pistol at gøre. Ved samme lejlighed nægtede Mohammed Liban Omar at have opholdt sig kælderen, og at han slet ikke var at finde på videoen. Dog bekræftede han, at kælderrummet under boligblokken var et sted, han ofte har brugt som et hænge ud-sted.

Tilstrækkelig tilknytning til Somalia

Landsretten begrundede den bestandige udvisning af 22-årige Mohammed Liban Omar med, at han er somalisk statsborger, og at han af retten vurderes til at have tilstrækkelig kulturel og social tilknytning til det østafrikanske land. Det er på trods af, at han har haft lovligt ophold med sine forældre i Danmark gennem de sidste 12 år. Retten vurderede derfor ikke, at udvisningen var i strid med Danmarks internationale forpligtelser i forhold til menneskerettighedskonventionens artikel 8 om retten til privatliv.

Dommen kan ikke ankes til Højesteret.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Indland

Henriette Zobel er død 

Læserbrev

Læserbrev: Byhistorie - vi siger det ikke til nogen

På Rækker Mølle Skoles skolebibliotek var der et relativt begrænset udvalg af læsestof. Det lykkedes dog at finde nogle bøger, hvis fortælling jeg har taget med mig siden hen. Bøgerne er skrevet af Hjørdis Varmer og handler om Peter Sabroe. En af bøgerne har titlen ”Børnenes Ven”, og derfor har statuen af netop Peter Sabroe altid givet så god mening for mig, når jeg er kørt forbi Østbanetorvet i Aarhus. På torvet står Sabroe hugget i granit, mens han holder en lille pige i hånden. Fra Varmers bog genkendte jeg historien om den århusianske socialdemokrat, som værnede om de udsatte børn, og som ofte lykkedes med at forbedre disse børns vilkår på nærmest heroisk vis. Når jeg bringer Peter Sabroe på banen, skyldes det i høj grad, at det er et godt eksempel på, hvordan Aarhus holder munden lukket, når historiens vingesus findes i bybilledet. Hvorfor formidler vi ikke i højere grad hvem, hvad, hvor i vores by? Eksempelvis byens jødiske kirkegård. Den står lige i nærheden af rådhuset, men den står der bare og forfalder. Hvorfor fortæller vi ikke om, hvordan det jødiske samfund har bidraget til vores by? Står kirkegården endnu blot i vores by, fordi den er fredet, eller står den der, fordi det giver mening? Kirkegården er et eksempel på vigtig kulturhistorie, som også i dag har sin berettigelse, men som ikke nødvendigvis giver mening for forbipasserende, fordi historien bag ikke bliver fortalt. Samme fortælling er det med lapidariummet, som findes i bunden af Rådhusparken (betegnelse for en samling af gravstene i bunden af Rådhusparken). I ny og næ er jeg vært for en rundvisning på rådhuset, og da jeg første gang skulle stå for sådan en, fik jeg en folder stukket i hånden. Heri kunne jeg læse om Rådhusparken, hvori der står en samling gravstene, hvis navne, repræsenterer betydningsfulde mennesker for vores by – gid jeg kendte mere til den historie! Men det gør jeg ikke, for stenene står der uden at fortælle, hvilke fantastiske individer de repræsenterer, og hvad de har betydet for vores by. Min datter Ellen er otte måneder, og jeg glæder mig så umanerligt til at lære hende Aarhus at kende, men det kommer til at kræve en indsats. Når vi går nede i Volden, Latinerkvarteret eller på Bispetorv, så vil jeg gerne kunne fortælle hende, hvorfor de steder hedder, som de gør. Tænk, hvis det ikke krævede grundig forberedelse af give kærligheden til vores by videre, men i stedet var formidlet som en naturlig del af byindretningen. Sådan er det for eksempel i Odense. På skiltene med gadenavne er der en lille notits om, hvorfor de hedder netop sådan. Det er slet ikke så svært, og det giver mening at formidle mere. På et lidt større plan går vi en fremtid i møde, hvor flere shopper på nettet, og hvor vores bymidte derfor skal byde på noget andet, end det som hjemmesiderne kan. Der bliver længere mellem specialbutikkerne i vores by, formentligt fordi det er svært at holde huslejen hjemme. Det er en tendens, som er svær at gå imod, men tænk, hvis Aarhus Byråd hjalp byens detailhandel, turister og forældre ved at tilrettelægge en levende bymidte, hvor det er spændende at komme, og hvor man har lyst til at befinde sig. Vi bor i en historisk spændende by, som indbyder til både leg og læring, og derfor er det nemt for Aarhus med en lille indsats at differentiere sig i forsøget på at tiltrække turister, kunder og børn på eventyr. For nylig kom vikingerne i vores lyssignaler. Jeg smilede faktisk lidt, da jeg så tiltaget, som Venstres politiske leder, Bünyamin Simsek, har indført. Ved nærmere eftertanke mener jeg faktisk, at det er et rigtig godt eksempel på, hvordan vi levendegør vores by på en spændende måde. Lad os sige det til nogen – sige det videre! Vi bor i en fantastisk by, som rummer en fantastisk fortælling, lad os nu få den historie fortalt! Det giver mening at dyrke en bys særpræg. Det er jo netop en af årsagerne til, at vi, som bor i Aarhus, er stolte af at bo lige her.

Aarhus

Spritkontrol i weekenden: Mor kørte med sit tre-årige barn på skødet

112

15-årig dreng faldt om med hjertestop: Motorcykelbetjent og livredder kæmpede side om side

Annonce