Annonce
Aarhus

Aarhus-firma bag ny frugtbar med pulveriserede insekter

Lasse Hinrichsen har arbejdet på at udvikle fødevarer, der indeholder insekter, i flere år. Størst succes har Enorn, som firmaet har er mid i, med at lave snacks baseret på ristede melorme.

Det århusianske firma Enorm sælger insekt-snacks og andre nyskabende produkter med højt proteinindhold. Nu sender de en ny frugtbar på markedet, som indeholder pulver fra insekter.

AARHUS: De ser livagtige ud, de små melorme, som firmaet Enorm fremstiller. Måske næsten for livagtige, da det er meningen, at man skal spise dem.

Fremtidens fødevarer bliver insekter også kaldet, da de ikke kræver meget energi at fremstille i forhold til traditionel kødproduktion. Det forholdsvis høje indhold af protein i insekter betyder, at der er mange som eksperimenterer med at bruge dem i fødevarer.

I Agro Food Park vest for Aarhus holder mange nyskabende, mindre firmaer til, som arbejder med at udvikle nye typer af fødevarer. Enorm er et af dem. I løbet af halvandet års tid har Lasse Hinrichsen, sammen med Jane Lind Sam, der er slagschef, udviklet flere spiselige og sjove påfund. Der er de små melorme, som Enorm indtil videre har haft størst succes med.

- Vi oplever stor interesse for vores melorme, som vi rister og tilsætter chilli eller andre krydderier, der giver ekstra smag. De tørrede og ristede melorme er rige på proteiner, men de fleste skal nok vænne sig til at spise dem, fortæller Lasse Hinrichsen, som oplever, at insekter som fødevarer stadig er i sin vorden.

- Det kræver en vis overvindelse at spise, men det kan også betyde, at man giver folk en oplevelse. Prøv bare, lokker den unge 'mad-opfinder', som helt naturligt kaster en lille håndfuld melorme tilsat chilli ind i munden på sig selv.

Avisens udsendte tøver en smule, men ender med at spise et par stykker. Smagen er ikke gennemtrængende. De knaser lidt, men smagen af chili er mest tydelig.

Den anderledes snack sælger Enrom i små glas, som enten kan spises direkte men også anvendes i salater eller i andet mad.

Annonce

Ny bar på hylderne

Om få dage kommer et helt nyt produkt fra Enorm på hylderne i supermarkederne. En frugtbar der indeholder pulver fra tørrede og knuste insekter.

- Den skal du smage. Den indeholder primært kulhydrater fra tørret frugt, men der er også chokolade og nugat i baren, ud over insektpulver. Jeg synes, den er lækker, lyder det fra Lasse Hinrichsen.

Smagen af frugtbar tilsat nougat er tydelig. I den nye bar bemærker mine smagsløg ikke noget overraskende. Hverken af udseende eller i smag. På den måde er den nye frugtbar og insekstsnack helt forskellige.

- Når man køber et glas med melorme, er det for at give folk en oplevelse. Det er noget særligt. Vores frugtbar er tænkt som et mere almindeligt produkt. Noget man kan købe som et sundt mellemmåltid. Tilsat insektpulver, der måske opleves som noget sært og alternativt for mange, men som ikke trænger igennem i smagen, forklarer Lasse Hinrichsen.

I løbet af få dage kommer en frugtbar fra Enorm, tilsat insektpulver med proteinindhold, ud i butikkerne. Den forventes at koste 20 kr. I forvejen tilbyder Enorm andre produkter baseret på insekter. Foto: Flemming Krogh.

Klar til fluelarver

At Lasse Hinrichsen tror på insekter som en del af femtidens fødevarer, vidner fremtidsplanerne for Enorm om. I det nye år forventer han, at Enorm rykker sydpå til en industribygning i Horsens.

- I øjeblikket køber vi råvarer i Holland, hvor man producerer melorme og andre insekter i større stil. I det nye år håber jeg, at vi selv begynder at producere de insekter, som vi anvender. Det er især en fluelarve kaldet Black Soldier Fly, som vi regner med selv at kunne producere. Men der er stadig uklarhed over nogle tilladelser fra Fødevarestyrelsen, som skal på plads forinden, forklarer den unge iværksætter, der ud over sin store erfaring med at bruge insekter til fødevareindustrien, har en Bachelor i Samfundsfag og Erhvervsøkonomi.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Forsiden netop nu
Danmark

Anden brøler fra myndighederne: Derfor må udskældt omskæringlæge fortsætte

Læserbrev

Læserbrev: Aftenskolerne i Aarhus gør en kæmpe forskel

En halv million århusianere deltager årligt i aktiviteter, som de folkeoplysende skoler laver i Aarhus – det gør naturligvis en kæmpe forskel for århusianerne og byens liv. I uge 45 fejrede vi folkehøjskolernes 175-årsjubilæum – aftenskolerne er en udløber af hele den folkelige bølge, der skyllede ind over Danmark fra slutningen af 1800-tallet og frem og som er en vigtig del af det fundament, som vores demokrati står på. De folkelige bevægelser udspringer af et stort ønske om at give hele befolkningen adgang til viden og uddannelse for at understøtte en demokratisk udvikling af vores land. En del af dette ønske var oprettelse af de folkeoplysende skoler (aftenskolerne). De skulle sikre, at en bred del af borgerne – i fritiden fik mulighed for, via viden, indsigt og demokratisk kompetence, at bidrage til udviklingen af den enkelte og samfundet. I Aarhus er dette arbejde fortsat en stor succes. Succes kan måles på mange forskellige måder – her er et par bud på, hvorfor vi mener, skolerne i Aarhus er en succes. Første succeskriterie er, at rigtig mange borgere benytter sig af skolernes tilbud – og det gør århusianerne. I 2018 deltog over en halv million i en-dags-arrangementer, mens næsten 100.000 borgere deltog i aftenskolernes mere traditionelle virksomhed i form af kurser og forløb. Der er naturligvis tale om gengangere i både kursustallet og en-dags-arrangementerne. Men vi taler om tal, som tilnærmelsesvis kan sammenlignes med hhv. besøgstallene i Den Gamle By eller tilskuertallene til AGF's hjemmekampe. Så de folkeoplysende skoler er en meget vigtig del af byens kulturliv og en vigtig brik i det demokratiske og folkeoplysende arbejde. Et andet succeskriterie for os er, at skolerne også når bredt ud til forskellige befolkningsgrupper i vores by. Først og fremmest sker det, fordi aftenskolerne udbyder et utroligt bredt spektrum af kurser og tilbud. Men det sker også, fordi vi i Aarhus Byråd har prioriteret at give et tilskud til betalingen for forskellige lavindkomstgrupper. Dette tilskud kommer særligt studerende/lærlinge, pensionister og folk uden for erhverv samt handicappede til gavn. Det er grupper, som ellers ikke er de flittigste brugere af byens øvrige oplysnings- og kulturtilbud. Så også målt ud fra dette kriterie er skolerne en succes. Endelig bidrager de folkeoplysende skoler ift. rigtig mange vigtige dagsordener i vores by. De hjælper med, når vi skal give tilbud til genoptræning af mennesker med hjerne- og trafikskader eller skader i bevægeapparatet. Skolerne har også gode tilbud til borgere, som risikerer at glide ud i ensomhed, og der er tilbud med fokus på en bedre integration af borgerne i vores by. Og i samspil med bibliotekerne gør de en kæmpe indsats for folkeoplysning, litteratur og demokratisk debat, ligesom de i samarbejde med fritids- og idrætslivet gør en ganske betydelig indsats for foreningslivets trivsel og understøttelse. Så også her er der tale om en succes. Man må aldrig hvile på laurbærrene, og det gælder også aftenskoleområdet. Der har løbende været en debat om, hvorvidt vi bruger for mange midler til området på handicapområdet, og nogle har været bekymret for, at der er sket et fald i antallet af skoler over de seneste fem-syv år. Begge dele er vigtige spørgsmål at rejse, men vi synes, at der også findes nogle gode svar på dem. Først til spørgsmålet vedrørende aktiviteter for borgere med et handicap. Vi står alle tre bag det brede flertal i byrådet, der ønsker at give ALLE borgere spændende tilbud og udfordringer gennem deltagelse i aftenskolevirksomhed. Vi forestiller os, at hvis du er fysisk eller psykisk udfordret, er det ekstra godt og vigtigt at få mulighed for at deltage i spændende og varierede aktiviteter. Og det er aftenskolerne rigtig gode til at tilbyde. Hvis man er psykisk sårbar eller deprimeret, har et midlertidigt eller permanent bevægelseshandicap eller er socialt udfordret, kræver det bare nogle andre rammer, end det er tilfældet for os andre. Mindre hold og/eller flere undervisere, ja måske endda andre fysiske rammer – og det koster penge. Midler, som vi mener, et rigt samfund som det danske skal prioritere. Men der skal naturligvis også være tilbud til de øvrige borgere – og det er der. Faktisk benyttes mere end 80 procent af de samlede aftenskolepladser i Aarhus af borgere uden handicap - så der er plads til os ALLE, både dem, som må leve med et handicap, og dem som lever uden, og langt de fleste pladser bruges altså på mere traditionel aftenskoleaktivitet. Slutteligt – det er rigtigt, at der er blevet færre aftenskoler i Aarhus over årene, men nedgangen ser ud til at være stoppet, og variationen i de udbudte kurser og aktiviteter har aldrig været større, så man rammer en stor del af den århusianske befolkning med gode tilbud. Vi mener alle tre, at folkeoplysningen er en af grundstenene i det danske demokrati. Derfor et det fortsat vores ønske at sikre en stærk folkeoplysning for alle århusianere.

Danmark For abonnenter

Skandalelæge sagde det var mavesyre: 11 dage senere fødte Kristine sin døde søn

Annonce