Annonce
Sport

Aarhus Fremad bliver sponsor i Mombasa

Brian Mathiasen har siden 2004 lavet velgørenhedsarbejde i Mombasa i Kenya og får nu hjælp af Aarhus Fremad. Foto: Jeppe Felix Jermiin/Martin Ballund

Den århusianske 2. divisionsklub har besluttet sig for at lade et fast beløb fra klubbens sponsorindtægter gå til Brian Mathiasens »Support Mombasa« projekt

Det plejer at være den omvendte historie; sportsklubber, der jagter sponsorer.

Den århusianske fodboldklub Aarhus Fremad er dog gået mod strømmen og er selv blevet sponsor. Byens selv-erklærede nummer to har besluttet sig for at yde et fast beløb fra hver eneste sponsorkontrakt, som klubben allerede har, eller i fremtiden vil få, til boksetræner Brian Mathiasens projekt i Kenya, »Support Mombasa«.

Den århusianske boksetræner holdt for nylig et foredrag for en af Fremads erhvervsnetværk. En beretning, der kom så tæt på klubbens direktør Søren Østergaard og bestyrelsesformand Rune Kilden, at de hurtigt besluttede, at de måtte være en del af det velgørenhedsarbejde, der bliver lavet.

Annonce

»Det var så rørende og menneskeligt, at vi har lagt et beløb oveni alle vores nuværende sponsorater og kommende sponsorater, som går ubeskåret til »Support Mombasa«. Normalt er det fodboldklubberne, der står med hatten i hånden og vil ha. Men det her er menneskelig værdier på et helt andet niveau end vi beskæftiger os med til dagligt. Det her handler om menneskeliv, og her kan vi gøre en forskel,« siger Aarhus Fremads direktør Søren Østergaard.

Manden bag »Support Mombasa«, Brian Mathiasen, er meget tilfreds med at have fået fodboldklubben med som sponsor. Ikke mindst på grund af det netværk, som Søren Østergaard og Rune Kilden bringer med sig.

»Det er virkelig fedt at have fået dem med. Søren Østergaard og Rune Kilden er to personer, der har et kæmpe netværk, som jeg kan bruge til at skaffe endnu mere hjælp til projektet. Dette kan være startskuddet til noget endnu større,« siger Brian Mathiasen og fortsætter:

»Det virker som om, at både Søren og Rune er faldet på røven overfor mit projekt og det børnehjem, som jeg har bygget. De virker meget betaget af projektet, og det tror jeg også, at andre folk vil blive,« siger Brian Mathiasen, som siden 2004 har lavet velgørenhedsarbejde i Mombasa.

Annonce
Aarhus For abonnenter

Ambulancer i Aarhus er under pres: Der mangler jævnligt så meget mandskab, at det forlænger ventetiden på hjælp

Danmark

De seneste coronatal: Otte døde og 50 færre indlagte

Annonce
Annonce
Annonce
Aarhus For abonnenter

Moesgaard Museum beskyldes for at skæmme naturperle: - Det er jo ren Klondike med udsigtstårn og campingvogn

AGF For abonnenter

Stiften har været AGF-karaktererne igennem: Her er årets spiller, forårets profil og sæsonens bedste kamp i den rædderlige sæson

Alarm 112

To personer løb over for rødt for at nå bus: Begge blev kørt ned og sendt på skadestuen

Aarhus

Champagne kan nydes i enhver anledning: Interessen for mousserende vine er på vej frem

Vindmøller er fyldt med stål og beton: Så grønne er de rent faktisk

Erhverv

Kommunen køber kæmpe ejendom i Viby for 34 mio. og har van(d)vittige planer for bygningerne

Sport For abonnenter

Se nedrykningsbraget fra 2. division: Middelfart kæmpede mod Brabrand

Sport

Leverede comeback efter pausen: Langskud og scoring på direkte hjørne gav Brabrand første sejr i 11 kampe

Kultur

Se video: Northsides nye vartegn har tabt pusten

Endnu en havørn fundet død med hagl i kroppen, men ingen ved, hvorfor eller hvem der gør det: - Det er noget forbandet svineri

Byudvikling

Nu kan der bygges tæt i Sonnesgade - men byrådet løfter en pegefinger

Aarhus For abonnenter

Rift om pladserne: Kommunen slukker Aarhus-restaurants drøm om mere udeservering

Kultur

Har du også undret dig over stjernehimlen i to busskure?: Snart får flere af Aarhus' ikoniske champignoner en opfriskning

Annonce